لینک های دسترسی

Breaking News

غنی خطاب به پاکستان: حوصلۀ ما از تدبیر است نه از ترس


محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه در مورد راهبرد جدید ایالات متحده امریکا ایراد کرد، گفت که افغانستان در برابر اقداماتی که برضد مردم و منافع این کشور صورت گرفته است، حوصلۀ ستراتیژیک پیشه کرده است.

رئیس جمهور گفت که افغانستان راجع به آینده اش در حالت ابهام قرار داشت؛ اما امروز شرایط ابهام در حال دورشدن است و جهت و مسیر آینده افغانستان به وضاحت معلوم شد.

او به بخشی از ستراتیژی که راجع به کشورهای منطقه، به ویژه پاکستان اختصاص یافته است؛ اشاره کرد و گفت، افغانستان هیچ‌گاهی برضد پاکستان اقداماتی انجام نداده است.

آقای غنی، بار دیگر تأکید کرد که افغانستان با پاکستان صلح دولت با دولت می‌خواهد "حوصلۀ ستراتیژیک ما در برابر آن اقداماتی که برضد منافع ملی ما انجام شده است، از ترس نیست، از تدبیر است؛ زیرا ما می‌خواهیم که کارهای کوچک جلو کارهای بزرگ را نگیرد".

رئیس جمهور افغانستان گفت که به عوض سال‌ها درگیری، باید موضوعات بر سر میز مذاکره به نتیجه برسد. او افزود که افغانستان بی‌ثبات به نفع هیچ‌کسی نیست، به ویژه به زیان پاکستان است. "پاکستان باید روی روش گذشته‌اش فکر نو کند؛ چرا که این برای آنان یک فرصت است".

به گفتۀ وی، مبنای سیاست خارجی افغانستان بر اساس آن شرایطی است که در نتیجه ثبات و صلح افغانستان به صورت همیشگی تأمین می‌گردد.

این در حالی است که رئیس جمهور ترمپ هنگام اعلام ستراتیژی جدید کشورش هشدار داد که ایالات متحده دیگر در برابر فراهم‌آوری پناهگاه‌های امن برای دهشت‌افگنان توسط پاکستان خاموشی اختیار نخواهد کرد.

رئیس جمهور ترمپ به پاکستان گفت که اکنون زمان آن رسیده تا "مدنیت اختیار کرده و به صلح متعهد" شود.

پاکستان هنوز در این خصوص چیزی نگفته است.

ستراتیژی همه جانبه

آقای غنی هم‌چنان در بخشی از بیانیه‌اش گفت، در حال حاضر حکومت، مردم و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان مورد اعتبار جهانی قرار گرفته اند و از رئیس جمهور ترمپ به خاطر اعلام ستراتیژی جامع سپاسگزاری کرد.

او افزود "من امروز می‌خواهم خاصتاً از ستراتیژی رئیس جمهور ترمپ ابراز امتنان کنم، این ستراتیژی محصول یک پروسۀ همه جانبۀ برای تحلیل اوضاع، محاسبه درس‌های گذشته و تشخیص عناصر مؤفقیت است...از حالت ابهامی که حکم‌فرما بود، برآمدیم. موقعیت افغانستان در اجماع بین‌المللی واضح شده است".

رئیس جمهور افغانستان تأکید کرد، ماحولی را که افغان‌ها سال‌ها به انتظارش بودند، اکنون فراهم شده است؛ اما استفاده از این ماحول مناسب به ارادۀ ملی افغان‌ها تعلق دارد،آنان کسی دیگر را ملامت نمی‌توانند؛ بلکه باید یک دیدگاه واضح و مشترک در مورد اهداف ملی شان داشته باشند.

XS
SM
MD
LG