لینک های دسترسی

Breaking News

غنی به امارات متحده عربی رفت


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در رأس هیأت دولتی صبح یکشنبه (۲۶ حوت) به ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی سفر کرد.

قرار است که رئیس جمهور غنی در این سفر رسمی با امیر ابوظبی و ولیعهد شیخ محمد بن زاید آل نهیان نیز دیدار کند.

همچنان هنگام این سفر رئیس جمهور غنی، اعلامیه‌ای مشترک توسط سران دو کشور منتشر خواهد شد و در حضور آقای غنی، امیر ابوظبی و ولیعهد امارات، شش تفاهمنامه در بخش فرهنگی، معارف، ورزش، معادن، انرژی و زراعت میان مقام‌های مسؤول امضا شود.

افغانستان با امارات متحده عربی روابط خوب دارد و برعلاوۀ سران دو کشور، مشاوران امنیت ملی امارات متحده عربی، ایالات متحده و عربستان سعودی نیز جلسۀ نوبتی خواهند داشت. در این جلسه علاوه بر بحث روی مسایل امنیتی، در مورد مبارزه با تروریزم و مسأله صلح با طالبان مسلح نیز بحث خواهد شد.

پس از اکتوبر ۲۰۱۸ میلادی به این طرف به منظور تأمین صلح در افغانستان، پیشرفت‌هایی در خصوص صلح افغانستان صورت گرفته است.

زلمی خلیلزاد، فرستادۀ امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان طالبان روی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و اینکه هیچ تهدیدی از افغانستان متوجه جهان نخواهد شد، در نشست‌های دوحه پیشرفت داشته اند. قرار است که دو جانب بار دیگر در این هفته گفتگوهای شان را روی این دو مسأله از سر بگیرند.

حکومت افغانستان از گفتگوهای دوحه راضی نیست و سران طالبان نیز حاضر نیستند که با حکومت افغانستان گفتگو کنند.

جرگۀ مشورتی نامزدان و میانجیگیری صلح

در حالی که هنوز "جزئیات اصلی" گفتگوهای امریکا و نمایندگان طالبان در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته و به همین دلیل، مشاور امنیت ملی افغانستان خلیلزاد را به پنهان‌کاری در این خصوص متهم کرد؛ برخی نامزدان ریاست جمهوری، برای کمک به روند صلح و تسریع این روند پا پیش گذاشته اند.

هفت نامزد ریاست جمهوری؛ فرامرز تمنا، غلام فاروق نجرابی، محمد ابراهیم الکوزی، عنایت‌الله حفیظ، محمد شهاب حکیمی و نور رحمان لیوال روز یکشنبه "جرگۀ مشورتی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان" را ایجاد کردند.

این نامزدان پیشنهاد کرده اند که برای مؤفقیت گفتگوهای صلح انتخابات ریاست جمهوری با تعویق برگزار شود. به شمول اشرف غنی، رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، ۱۸ تن نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ خورشیدی اند.

اما سران حکومت افغانستان با تکرار گفته اند که در کنار گفتگوهای صلح، انتخابات ریاست جمهوری به وقت معین آن برگزار خواهد شد. ۲۹ سرطان تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تعیین شده است.

XS
SM
MD
LG