لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور غنی برای سفر یک روزه به تاجکستان رفت


رئیس جمهور غنی در نشست کشورهای کاسا یک‌هزار سخنرانی خواهد کرد

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که محمد اشرف غنی، در رأس هیأتی بلندپایۀ دولتی بامداد امروز پنجشنبه برای اشتراک در دومین نشست سران کشورهای "پروژۀ کاسا ۱۰۰۰" به دوشنبه پایتخت تاجکستان رفت.

بر بنیاد خبرنامه‌ای ارگ، قرار است که آقای غنی، علاوه بر اشتراک و سخنرانی در این نشست، با امام‌علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان روی گسترش روابط میان کابل – دوشنبه نیز دیدار و گفتگو کند.

ریاست جمهوری افغانستان گفت که قرار است آقای غنی در سخنرانی‌اش دیدگاه افغانستان را در رابطه به همکاری‌های منطقوی و اهمیت افغانستان به عنوان چهارراه اتصال منطقوی، به خصوص در زمینه انتقال انرژی برق از تاجیکستان و قرغیزستان به پاکستان، بیان کند.

همچنان رئیس جمهور غنی، در کنار اشتراک در نشست سه‌جانبۀ سران افغانستان، پاکستان و تاجکستان از نمایشگاه محصولات زراعتی و موادغذایی تاجکستان نیز دیدن خواهد کرد.

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، در مورد دیدار آقای غنی به نوازشریف، صدارعظم پاکستان، به صدای امریکا گفت که در کنار مسایل اقتصادی و تجارتی، مبارزۀ مشترک منطقه‌یی بار تروریزم از نکات عمدۀ بحث میان رهبران افغانستان و پاکستان خواهد بود.

آقای مینه‌پال افزود که رئیس جمهور غنی در این دیدار یکبار دیگر خواستار همکاری بی‌دریغ پاکستان در امر مبارزۀ بدون تفکیک با همه گروه‌های دهشت‌افگن خواهد شد.

رئیس جمهور غنی، با رسیدنش به دوشنبه، به درۀ ورزاب محل برگزاری نشست کشورهای پروژه کاسا یک هزار گردید.

به باور آگاهان، پروژه برق کاسا – ۱۰۰۰ برای ثبات منطقه به ویژه افغانستان و پاکستان مهم است و ممکن که دو کشور را به حل تنش‌های موجود کمک کند.

پروژۀ برق کاسا – ۱۰۰۰ به طول ۵۵۰ کیلومتر از شش ولایت و ۲۳ ولسوالی افغانستان عبور می‌کند. قرار است که پس از بهره برداری بر علاوۀ فراهم آوری ۳۰۰ میگاوات برق، سالانه عاید حدود ۴۵ میلیون دالر را نیز نصیب افغانستان کند. این پروژه ظرفیت انتقال ۱۳۰۰ میگاوات برق را دارد که ۱۰۰۰ میگاوات آن به پاکستان منتقل خواهد شد.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه، عبدالستار مراد وزیر اقتصاد، داکتر محمدهمایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربناها، محمدشاکر کارگر نماینده خاص رئیس جمهور در امور کشورهای آسیای میانه و شاه‌زمان میوندی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور روابط عامه و ارتباطات استراتیژیک، آقای غنی را در این سفر همراهی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG