لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: اجماع برای صلح وجود دارد؛ اما طرح‌ها مختلف است


آقای غنی، تأکید کرد که پروسۀ صلح در مشوره با نخبگان و مردم به پیش برده می‌شود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان که در نشستی با مقام‌ها و مردم کاپیسا صحبت می‌کرد، گفت که در رابطه به صلح اجماع ملی وجود دارد؛ اما در طرح‌های آن اختلافات هست.

آقای غنی، تأکید کرد که پروسۀ صلح در مشوره با نخبگان و مردم به پیش برده می‌شود و هیچ موردی در پشت پرده توافق نخواهد شد.

او افزود: "صلحی می‌آوریم که پایدار باشد، دوام‌دار باشد و هر افغان را در آغوش خود بگیرد، در قسمت صلح اجماع مطلق هست، در طرح‌های صلح اختلافات نظر معقول وجود دارد...در این چند روز با تمام اقشار سیاسی مشوره داشتیم و مشوره دوام می‌کند".

رئیس جمهور افغانستان به تمام زنان افغان اطمینان داد که تمام مراحل پروسه صلح با مشارکت و تحت نظر آنان پیش خواهد رفت.

آقای غنی، با تأکید بر برگزاری انتخابات شفاف آن را "جهاد اکبر" خواند و گفت: "انتخابات شفاف را به هر قیمتی که باشد، انجام می‌دهیم...از خاطری که فرق مشروعیت و عدم مشروعیت در انتخابات نهفته است".

او گفت که به زودی، تصامیم نهایی در مورد برقراری آتش‌بس در جریان روزهای عید، اعلام خواهد شد و در حال حاضر مشوره‌ها جریان دارد.

افتتاح سه پروژه برق

رئیس جمهور افغانستان در رأس هیأتی بلندپایه صبح امروز چهارشنبه (۱۷ اسد) به ولایت کاپیسا رفت و سه پروژۀ برق را در ولسوالی‌های گلبهار و کوهستان آن ولایت افتتاح کرد.

هنگام افتتاح سه پروژۀ برق در ولسوالی‌های کوهستان و گلبهار، برخی وزیران، شماری از اعضای شورای ملی، اعضای شورای ولایتی کاپیسا، بزرگان قومی و برخی کارمندان شرکت برشنا حضور داشتند.

بر بنیاد معلومات شرکت برشنا، در این سه پروژه امتداد لین برق ۲۲۰ کیلوولت از پشته سرخ تا گلبهار، سب‌استیشن ۲۲۰/۲۰ کیلوولت و وصل لین ۱۱۰ کیلوولت از سب‌استیشن گلبهار تا تپه احمد بیک شامل است.

بر بنیاد خبرنامه‌ای شرکت برشنا، ارزش مجموعی این سه پروژه حدود ۶۵.۸ میلیون دالر امریکایی است که توسط تیم انجنیری نظامیان امریکایی فراهم شده است.

در حال حاضر شرکت برشنا ۱۱۱۰۰ مشترک در کاپیسا دارد که با تطبیق سه پروژۀ جدید، سی‌هزار مشترک دیگر نیز از برق مستفید خواهند شد.

قرار است که برق تولیدی سه پروژه برعلاوۀ ساحات مسکونی، به ساحات تجارتی و صنعتی نیز توزیع گردد.

سب‌استیشن گلبهار با فابریکۀ تولیدی نغلو هم وصل است که زمینۀ انتقال برق را به کاپیسا، پروان، پنجشیر و ننگرهار فراهم ساخته است.

XS
SM
MD
LG