لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور غنی روز یکشنبه به امریکا می‌رود


رئیس جمهور غنی، ضمن سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با سران برخی کشورها نیز دیدار خواهد کرد

وزارت خارجۀ افغانستان اعلام کرد که قرار است رئیس جمهور این کشور با هیاتی بلندپایه به منظور شرکت در نشست سالانۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز یکشنبه به امریکا برود.

این نخستین‌بار است که محمداشرف غنی، به عنوان رئیس جمهور افغانستان در نشست سالانۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت می‌کند.

در دو سال گذشته، پس از ایجاد حکومت وحدت ملی، سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت افغانستان، در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کرده بودند.

وزارت خارجۀ افغانستان با نشر یک خبرنامه گفته است که رئیس جمهور غنی ضمن سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قرار است، او و سرپرست وزارت خارجه این کشور، با سران و وزیران خارجۀ برخی کشور نیز دیدار کنند.

قرار است که مجمع سازمان ملل متحد در هفتادودومین نشست‌اش در مقر آن سازمان در نیویارک، روز سه شنبه، ۱۹سپتامبر ۲۰۱۷، در بحث عمومی روی موضوع "تمرکز بر مردم، تلاش برای صلح و زندگی انسانی برای همه در یک سیاره پایدار" صحبت شود.

هنوز موضوع سخنرانی رئیس جمهور افغانستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد علنی نشده است.

اما آگاهان به این باور اند که که آقای غنی با توجه به راهبرد جدید امریکا در قبال مبارزه با دهشت‌افگنی در منطقه صحبت‌هایی خواهد داشت.

محمدموسی فریور، استاد علوم سیاسی به این نظر است که افغانستان می‌تواند از طریق نماینده‌اش در سازمان ملل، سفارت این کشور در امریکا و اظهار نظر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برای به دست آوردن حمایت‌های بیشتر جامعۀ جهانی، زمینه‌سازی کند.

آقای فریور گفت "فکر می‌کنم یکی از گپ‎های مهمی را که آقای غنی خواهد گفت در ارتباط به سیاست خارجی، حمایت کشورهای همسایه از مخالفان مسلح دولت است و ضرورت مبارزه مشترک با مخالفان مسلح دولت است که آقای غنی با درنظرداشت استراتیژی جدید آقای ترمپ که در قبال آسیای جنوبی و افغانستان ابراز داشته به این ارتباط صحبت خواهد کرد و با استفاده از تریبون سازمان ملل متحد، همکاری‌های جامعۀ جهانی را با دولت افغانستان جلب خواهد کرد."

به گفتۀ آقای فریور، بیان دستاوردهای حکومت تحت زعامت آقای غنی، از مسایلی دیگر خواهد بود که رئیس جمهور افغانستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بیان خواهد کرد.

آگاهان به این باور اند که افغانستان می‌تواند در این گونه نشست‌ها مشکلات موجود را در سطح جهانی برای بحث مطرح سازد.

ودیر صافی، استاد پوهنتون کابل، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، اشتراک رئیس جمهور افغانستان در این نشست لازمی است و می‌تواند در مورد تلاش‌هایش در بخش تامین امنیت در این کشور و منطقه اظهار نظر کند.

XS
SM
MD
LG