لینک های دسترسی

Breaking News

مودی: یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون هندی در کنار افغان‌ها است


نریندرا مودی صدراعظم هند از طریق ویدیو کنفرانس همراه با رئیس جمهور غنی امروز قصر ستوری وزارت خارجۀ افغانستان را افتتاح کردند.

قصر ستوری در مقر وزارت خارجۀ افغانستان که به کمک ۵.۷ میلیون دالری هند بازسازی شده است، دوشنبه رسمأ از سوی محمد اشرف غنی و نریندرا مودی صدراعظم هند افتتاح گردید.

قصر ستوری بنیاد تاریخی است که در زمان امان‌الله خان ساخته شده بود و مکانی برای تصمیم‌گیری در مورد سیاست خارجی بود؛ اما در جنگ‌های داخلی این قصر ویران شد و اکنون با همکاری مالی هند از سوی بنیاد آغاخان بازسازی شده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در این مراسم گفت، روابط افغانستان و هند در اینجا متوقف نمی‌شود و دو کشور حاضر اند همه توان خود را برای رفاه ملت‌های خود و غلبه به وحشت و افراطیت به کار گیرند.

رئیس جمهور هرچند از پاکستان نام نبرد؛ ولی به طور کنایه‌آمیز افزود کسانی که نیاز زمانه را نادیده می‌گیرند و به جای صلح از جنگ، به جای دوستی از کینه و دشمنی کار می‌گیرند با پشیمانی تاریخی رو‌به‌رو خواهند شد.

آقای غنی تأکید کرد "منطق صلح و خیرخواهی بر جنگ و شرارت طلبی و منطق گفتگو و دیپلماسی بر منطق ترور و خشونت پیروز خواهد شد. امروز تنها پیروزی دو ملت نیست افزون بر آن پیروزی دوستی بر دشمنی، پیروزی همکاری بر کارشکنی، پیروزی سازندگی بر ویرانگری و پیروزی دوراندیشی به سطحی‌نگری و کوتاه اندیشی است".

این اظهارات در حالی مطرح می‌گردد که بازی اتهامات از چندین سال به این طرف میان افغانستان و پاکستان وجود داشته است. بارها افغانستان پاکستان را بر حمایت از گروه‌های تندرو متهم ساخته؛ ولی همواره این اتهامات از سوی پاکستان رد شده است. از سوی دیگر پاکستان نگران نزدیکی روابط افغانستان و هند است و بهبودی این روابط را خطری برای امنیت داخلی خویش می‌داند.

آقای غنی در صحبت‌های خود هم‌چنان گفت این رسالت و مسؤولیت این دو کشور است که به جنگ و ناامنی، تاریکی و تباهی پایان دهند وافزود، دولت‌های که به این درک رسیده باشند دست شان برای صلح و آشتی باز است.

در همین حال نریندرا مودی صدراعظم هند که از طریق ویدیو کنفرانس صحبت می‌کرد به شهروندان افغان اطمینان داد که هندی‌ها برای ساختن افغانستان مؤفق در کنار آنان است.

صدراعظم هند گفت اینکه افغانستان مداوم دستخوش چالش‌ها و دستگاه‌های تمویل‌شدۀ خارجی و نهادهای خشونت و ترور باشد، دولت هند را غمگین می‌سازد.

صدراعظم هند افزود "برای آنهایی که در افغانستان نمی‌توانند فراتر از سایۀ خشونت ببینند، بازسازی قصر ستوری یادآوری از رسوم و عنعنات پرشکوه این کشور است. من به مردم افغانستان اطمینان می‌دهم که در دوران تلاش شما برای تعمیر افغانستان موفق و برای ایجاد امنیت و استحکام در جامعۀ تان یک میلیارد و 250 میلیون هندی در کنار شما خواهد بود".

هم چنان صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجۀ افغانستان گفت افغانستان و هند نه تنها دارای منافع مشترک اند بلکه با تهدیدات مشترک تروریزم و افراط‌گرایی نیز روبه‌رو اند.

XS
SM
MD
LG