لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: هیچ مانع بی‌دلیل را در برابر صلح نمی‌پذیرم


آقای غنی امروز پس از ادای نماز عید اضحی در مسجد ارگ، هنگام تبریکی عید برای مردم گفت به زودی موافقتنامه صلح نهایی خواهد شد

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که به زودی موافقتنامه صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، امضا خواهد شد.

رئیس جمهور غنی دوشنبه پس از ادای نماز عید به خبرنگاران گفت "یک بخش مسأله باقی مانده است که حل آن را در تأمین صلح کمک می‌کند، اما آن مسایل انشالله در مدت کم حل شود و حل می‌شود".

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، هیأت مذاکره‌کنندۀ حزب اسلامی از نهایی‌شدن پیش‌نویس موافقتنامۀ صلح خبر داده است.

به گفتۀ رئیس جمهور غنی "صلح هدف، اجماع، گذشت و تعهد می‌خواهد". او تاکید ورزید که هیچ‌گونه مانع بدون دلیل را فراراه صلح نمی‌پذیرد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت "اگر در مقابل صلح مانع ایجاد شود، وظیفه من منحیث رئیس جمهور این است تا آن را با مردم افغانستان شریک سازم و از آنها بخواهم که در یک صف واحد برای برقراری صلح ایستاده شوند".

رئیس جمهوری غنی این اظهارات را یک روز پس از آن بیان می‌کند که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در پیامی که به مناسبت عید قربان بیان کرده، گفته است که این حزب روی تمام مسایل به توافق رسیده است، اما اختلافات درونی حکومت وحدت ملی سبب شده است که امضای موافقتنامۀ صلح میان حکومت و این حزب به تعویق بیفتد.

موقف جمعیت اسلامی

همزمان با این، عطامحمد نور، رئیس اجرائیه حزب جمعیت اسلامی و سرپرست ولایت بلخ از موافقتنامه صلح با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، حمایت کرده است.

آقای نور گفته است "جمیعت اسلامی افغانستان با پالیسی که دارد از این تفاهمنامه و تغییراتش که برای من اطمینان دادند از مرکز چیزی را در آن ما مشکل نیافتیم، لهذا موقف جمعیت همین است که از این تفاهمنامه حکومت و حزب اسلامی حمیات می‌کند".

جزئیات موافقتنامه صلح میان حکومت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است. پیشتر منابع آگاه گفته بودند که بیرون ساختن حزب اسلامی گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل و ایالات متحدۀ امریکا، رهایی تمام زندانیان این حزب، عودت هواداران این حزب از پاکستان و اسکان آنها در افغانستان و برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه از موارد اساسی اند که دو طرف روی آنها به توافق رسیده اند.

XS
SM
MD
LG