لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: در زمان دیدن تلفات قربانیان به جای دل خود سنگ می‌گذارم


رئیس جمهور غنی گفت از پاکستان صلح نمی‌خواهد، بلکه با پاکستان صلح می‌خواهد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان که در مراسم معرفی محمد کریم خلیلی، به عنوان رئیس شورای عالی صلح سخنرانی می‌کرد، گفت قیمت جنگ را باید روزانه محاسبه کنیم.

رئیس جمهورغنی، گفت دیدن آمار تلفات قربانیان دل سنگ می‌خواهد.

آقای غنی افزود "خدا شما را در حالت جنگ، در جای ما قرار ندهد. برای تان راستی می‌گویم هرصبح وقتی تلفات قربانیان را می‌بینم به جای دل خود سنگ می‌گذارم و به جای مغز، فولاد می‌مانم. وقتی انسان خون را می‌بیند، می‌شکند".

رئیس جمهور غنی، صلح پایدار را در افغانستان، مشروط به دولت قوی و با کفایت، محاسبه دقیق جنگ و صلح، حاکمیت قانون و گفتمان سراسری ملی دانسته و تأکید ورزید که پروسۀ صلح پشت درهای بسته به موفقیت نمی‌رسد.

به گفتۀ رئیس جمهور غنی، باید به اساس گفتمان سراسری ملی که موجب اجماع ملی شود، قیمت جنگ و مزایای صلح محاسبه گردد.

آقای غنی، گفت برای تأمین صلح باید وضعیت فعلی افغانستان از ابعاد مختلف شامل جنگ دوامدار، تغییر شکل جنگ و عوامل منطقوی مورد بررسی قرار گیرد.

او هم‌چنان گفت از پاکستان صلح نمی‌خواهد.

آقای غنی گفت "من بارها گفته ام، من از پاکستان صلح نمی‌خواهم، من با پاکستان صلح می‌خواهم. معنای صلح با پاکستان اینست که یک دولت قوی و ملی با عزت در افغانستان پذیرفته شود. در دولت‌داری ما سخن معامله نیست".

آقای غنی، از شورای عالی صلح خواست تا در ایجاد اجماع اجتماعی، سیاسی و امنیتی تلاش کند.

او هم‌چنات از تفاوت میان صلح کردن و صلح پایدار، گفت و افزود "به مراتب جنگ بد آغاز شده است به این دلیل در صلح کردن دقت بکار است. اگر به صلح اشتباه به موافقه رسیدید پایدار نمی‌ماند خرابی می‌آورد. ما به دنبال صلح پایدار استیم".

رئیس جمهور غنی، تأمین صلح پایدار را از "اهداف بزرگ" حکومت وحدت ملی خواند.

در همین حال، محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان، گفت تنها راه حل برای تأمین صلح در این کشور، مذاکرات بین الافغانی است.

آقای خلیلی در مورد ایجاد اصلاحات در شورای عالی صلح، گفت "باید در درون این شورا از استراتیژی تا پالیسی و کارکردها و ساختار آن بازنگری گردد و امیدوارم این اصلاحات در راستای مؤثریت و مفیدیت هرچه بیشتر این شورا صورت گیرد".

او هم‌چنان افزود که امیدوارند صلح با تحریک طالبان و دیگر گروه‌های مسلح یا یک میکانیزم خاص صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG