لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو: نمی‌گذاریم افغانستان به منطقه امن تروریستان بدل شود


سر منشی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو از طالبان خواست که دست از کشتار مردم بردارند و به گفتگوهای صلح بپردازند.

ینس ستولتنبرگ سه شنبه (۱۵ عقرب) پس از دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی در کنفرانس مشترک خبری با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفت "طالبان باید بدانند که ادامه جنگ بی فایده است و هیچ نتیجه نخواهد داشت، اگر می خواهند که بخشی از آینده افغانستان باشند باید در میز گفتگوهای صلح با افغان ها سخن زنند."

سرمنشی پیمان ناتو، همچنان گفت که ماموریت حمایت قاطع، کمک هایش را به نظامیان افغان ادامه می دهد و نیز برای آموزش و مشوره دهی نیروهای امنیتی افغان، شمار نیروهای خارجی به افغانستان افزایش یافته است.

آقای استولتنرگ گفته که اجازه داده نخواهد شد تا بار دیگر افغانستان به منطقۀ امن دهشت افگنان مبدل شود. او از کشور های منطقه خواست تا افغانستان را برای رسیدن به صلح همکاری کرده و از "تروریستان" پشتیبانی نکنند.

اما رئیس جمهور افغانستان، از همکاری نکردن پاکستان در روند گفتگوهای صلح انتقاد کرد.

محمد اشرف غنی گفت که هنوز هم بسیاری از شبکه های تروریستی در خاک پاکستان فعالیت دارند و از آنجایی که خطر دهشت افگنی مرز نمی شناسد نیاز است تا تمام کشور های جهان در این راستا همکاری کنند.

آقای غنی هم چنان، رهایی ملا برادر از سوی پاکستان را یک گام کوچک در زمینه سازی صلح در افغانستان دانسته افزود " این اقدام پاکستان بسیار کوچک است، این کشور باید حامی صلح باشد و برای جلوگیری از جنگ اقدام کند"

رئیس جمهور افغانستان در باره تلاش های امریکا برای کشانیدن طالبان به میز گفتگوهای صلح گفت: " تلاش های زلمی خلیل‌زاد مورد حمایت ما است، امریکا همیشه با آنان "طالبان" صحبت می کند اما رهبری گفتگوهای مستقیم با طالبان را ما می داشته باشیم"

XS
SM
MD
LG