لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: امان‌الله خان قهرمان ملی است


رئیس جمهور غنی گفت افغانستان با تاریخ چهارهزار ساله قهرمانان زیادی دارد.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان که امروز در پنجمین نشست شورای عالی توسعۀ شهری که در قصر دارالامان کابل دایر شده بود، گفت امان‌الله خان مُحصَل استقلال و قهرمان ملی افغانستان است.

این سخنان آقای غنی به نحوی دفاع از حرف‌های ده روز قبل‌اش است که هنگام افتتاح خط آهن بندر آقینه به تاریخ هشتم ماه قوس، از امان‌الله خان به حیث قهرمان ملی یاد کرده بود.

پس از آن، احمدولی مسعود رئیس بنیاد احمدشاه مسعود در رابطه به نام بردن امان‌الله خان به عنوان قهرمان ملی از سوی رئیس جمهور واکنش تند نشان داد و گفت که این سخنان وی خلاف قانون اساسی و در تضاد با منافع ملی است.

آقای مسعود در یک نشست خبری در کابل گفت "این مغالطه چه عمدی باشد یا خیر، از مقام رئیس حکومت وحدت ملی، کاملاً با روحیه همدیگرپذیری و همگرایی منافات دارد".

او از رئیس جمهور غنی خواست تا برای شهروندان افغان باید روشن سازد که چرا لقب قهرمان ملی را برای غازی امان‌الله خان عنوان کرده است؟

اما امروز بار دیگر رئیس جمهور غنی زمانی که در مورد بازسازی مسجد عیدگاه کابل حرف می‌زد، گفت "این مسجد جایگاهی بود ... که قهرمان ملی افغانستان امیر امان‌الله خان غازی استقلال افغانستان را از آنجا اعلان کرد".

آقای غنی افزود که افغانستان با تاریخ ۴۰۰۰ ساله قهرمانان زیادی دارد و با این قدمت همیشه قهرمان‌آفرین بوده است.

بازسازی بناهای تاریخی

در پنجمین نشست شورای عالی توسعۀ شهری، رئیس جمهور افغانستان بر بازسازی بناهای تاریخی و حفاظت آنها تأکید کرد.

آقای غنی گفت، بازسازی و مراقبت از ساحات تاریخی باید دوامدار صورت بگیرد و حکومت تلاش دارد تا برای این کار سالانه بودجه خاصی در نظر بگیرد.

به باور رئیس جمهور افغانستان، بازسازی و مراقبت از ساحات و بناهای تاریخی، سرمایه گذاریی بنیادی است که سبب رونق گردشگری در این کشور خواهد شد.

در همین حال، کار بخش اول بازسازی قصر دارالامان کابل پایان یافت و بخش دوم آن با حضور مقامات دولتی آغاز گردید.

سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی افغانستان در مراسم امروز گفت، تمام کارهای بازسازی این قصر، مطابق به پلان عملی شده است.

ارقامی را که او بیان کرد، صد انجنیر جوان به شمول ۲۵ فیصد خانم‌ها و سه درصد افراد دارای معلولیت در کار بازسازی این قصر، مشغول اند.

بخش اول بازسازی قصر دارالامان، پاک‌کاری این بنای تاریخی بود. بر اساس برآورد یک شرکت خارجی، پاک‌کاری این قصر از وجود ۶۵۰ تن مواد غیرقابل استفاده و آهن‌پاره‌ها یک میلیون دالر هزینه بر می‌دارد؛ اما تیم بازسازی قصر دارالامان این کار را با ۳۰ هزار دالر به اتمام رسانده اند.

رئیس جمهور غنی این کار تیم بازسازی قصر دارالامان را ستود و گفت که این قصر پس از بازسازی به مهمانخانه‌ای مقامات خارجی و موزیم ملی تبدیل خواهد شد.

تیم بازسازی قصر دارالامان به خواست دولت افغانستان، طرح‌هایی برای مرمت قصر تاج بیگ، قصر شاهی جلال‌آباد، مقبره شاه امان الله غازی، مسجد پل خشتی، مسجد جامع هرات، روضه مزار شریف و ساختن ۱۲۶ مسجد در ولسوالی‌ها، مقبره سردار داوود خان، شهرک دیپلومات‌ها و شهرک وزرا را نیز روی دست گرفته است.

حکومت افغانستان تأکید کرده است که اصالت تمامی این بناهای تاریخی باید حفظ گردد.

XS
SM
MD
LG