لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: پاکستان حکومت طالبان را در افغانستان به سود خود نمی‌داند


رییس جمهور افغانستان گفته است که مقام‌های برجسته ملکی و نظامی پاکستان می‌گویند که افغانستان به رهبری طالبان، به نفع کشور شان نیست.

محمد اشرف غنی در مصاحبه با شبکۀ خبری جهانی ترکیه، اما از موجودیت اجماع نظر در سطوح مختلف حکومت پاکستان در قبال افغانستان ابراز تردید کرد.

آقای غنی گفت که در جریان ملاقات با عمران خان، صدر اعظم پاکستان، لودرستیز اردو و رییس استخبارات آن کشور دریافت که آنان حضور طالبان را در قدرت به نفع کشور شان نمی‌دانند.

او گفت:" آیا افغانستان زیر حاکمیت طالبان به نفع پاکستان است؟ پاسخ ]آنان[ نه است. آیا موجودیت یک حکومت متکی در کابل به نفع پاکستان است؟ آنان گفتند که امکان ندارد و به نفع شان نیست."

با اینحال به گفتۀ آقای غنی "جنگ اعلام ناشدۀ که از پاکستان علیه افغانستان آغاز شده بود" هنوز هم ادامه دارد و به گفتۀ وی گروه های دهشت افگنی هنوز هم پناهگاه ها و پایگاه های حمایوی در شبکه‌های مدارس پاکستانی دارند.

مقام‌های افغان همواره ادعا کرده اند که دهشت افگنان در مدارس پاکستانی آموزش دیده و برای جنگ به افغانستان فرستاده می‌شوند. شمار زیاد رهبران طالبان نیز در مدارس پاکستانی به ویژه مدرسۀ حقانیه آموزش دیده اند.

صلح با طالبان

رییس جمهور افغانستان همچنان در این مصاحبه با مذاکرات صلح با طالبان اشاره کرده گفت که مردم افغانستان امارت طالبانی را که به گفتۀ وی بر آنان تحمیل شده بود نمی‌پذیرند. او گفت " صلح باید در داخل چوکات جمهوریت تامین شود نه امارت".

افزون بر هفت دور گفتگو با نمایندگان ایالات متحده، طالبان تا کنون کم از کم دو بار با شماری از چهره‌های سیاسی، جهادی و نمایندگان زنان، جامعۀ مدنی و رسانه‌های افغانستان در مورد صلح بحث و رایزنی داشته اند.

آقای غنی ضمن تاکید بر این که فقط حکومت افغانستان صلاحیت تصمیم گیری در مورد صلح با طالبان را دارد گفت که می‌خواهد در دو مرحله با طالبان توافق صورت گیرد.

نخست توافق ابتدایی پیش از انتخابات ریاست جمهوری که امیدوار است تا اول سپتمبر سال جاری صورت گیرد؛ و در مرحلۀ دوم، پس از انتخابات ریاست جمهوری، توافق همه جانبه صورت گیرد. آما آقای غنی در مورد اینکه توافق همه جانبه کدام موضوعات را در بر خواهد داشت، معلوماتی ارایه نکرد.

با اینحال، طالبان که حکومت افغانستان را دست نشانده می‌خوانند تا کنون نه به مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان حاضر شده و نه هم پیشنهاد آتش بس را پذیرفته اند.

XS
SM
MD
LG