لینک های دسترسی

Breaking News

دوازده نامزد وزیر به ولسی جرگه معرفی شد


ولسی جرگه امروز مشخص خواهد کرد که به کدام تاریخ برای این نامزد وزیران جهت دادن رای اعتماد صندوق بگذارد.

پس از حدود یک سال تأخیر، رئیس جمهور افغانستان دوازده نامزد وزیر را برای اخذ رأی اعتماد به ولسی جرگۀ افغانستان فرستاد.

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه (۴قوس) دوازد نامزد وزیر را برای اعضای ولسی جرگه معرفی کرد؛ اما میان این نامزد وزیران، نامزد وزیر امور خارجه، معارف و اطلاعات و فرهنگ شامل نیستند.

برخی از اعضای ولسی جرگه، حکومت افغانستان را به دلیل معرفی نکردن این سه نامزد وزیر، انتقاد کردند و از حکومت خواستند تا هرچه زودتر این سه نامزد وزیر را نیز به ولسی جرگه معرفی کند.

اما معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفت آنان در سه روز گذشته جهت تکمیل شدن فهرست نامزد وزیران تلاش کرده اند؛ ولی موفق نشدند.

او افزود که در روزهای نزدیک، نامزد وزیران باقی مانده و سه عضو ستره محکمه را جهت کسب رأی اعتماد به ولسی جرگه معرفی خواهند کرد.

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، جنرال طارق شاه بهرامی را به عنوان نامزد وزیر دفاع ملی، ویس برمک را به عنوان نامزد وزیر امور داخله، محمد شفیق گل آغاز شیرزی را به عنوان نامزد وزیر سرحدات و قبایل، یما یاری را به عنوان نامزد وزیر فوائد عامه، مصطفی مستور را به عنوان نامزد وزیر اقتصاد، نجیب الله خواجه عمری را به حیث نامزد وزیر تحصیلات عالی، نرگس نهان را به عنوان نامزد وزیر معادن و پطرولیم، فیض الله ذکی را به عنوان نامزد وزیر کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین، محمد حمید طهماسی را به عنوان نامزد وزیر ترانسپورت و هوانوردی ملکی، نصیر احمد درانی را به عنوان نامزد وزیر زارعت، آبیاری و مالداری و مجیب الرحمان کریمی را به عنوان نامزد وزیر انکشاف دهات برای اخذ رأی اعتماد به ولسی جرگه، معرفی کرد.

آقای دانش از اعضای ولسی جرگه خواست که با توجه به اوضاع جاری کشور به نامزد وزیران رأی اعتماد بدهند.

آقای دانش، افزود "تقاضای ما از شما وکلای محترم ملت اینست که با توجه به حساسیت اوضاع کشور و با درک منافع و مصالح اولیای مردم به کاندید وزیرانی که امروز خدمت شما معرفی می‌شوند، در چوکات قانون اساسی و در چوکات وظایف قانونی خود رأی تائید بدهید".

ولسی جرگه افغانستان، امروز مشخص خواهد کرد که به کدام تاریخ، برای این نامزد وزیران جهت دادن رأی اعتماد، صندوق بگذارد.

ماه عقرب سال گذشتۀ خورشیدی ولسی جرگه افغانستان هفت وزیر را به شمول صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه، به دلیل مصرف نکردن بودجه، استیضاح و سلب اعتماد کرد.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان تصمیم ولسی جرگه را در پیوند به سلب اعتماد وزیران برای تفسیر به ستره محکمه فرستاد؛ اما تا اکنون ستره محکمه تصمیم خود را در این مورد رسمأ اعلام نکرده است و به همین دلیل حکومت افغانستان صلاح الدین ربانی را به حیث وزیر امور خارجه می‌داند.

ولی ولسی جرگه افغانستان، آقای ربانی را سرپرست وزیر می‌خواند.

امروز شماری از اعضای ولسی جرگه از حکومت خواستار معرفی نامزد وزیر امور خارجه شدند؛ اما هنوز مشخص نیست که رئیس جمهورغنی آقای ربانی یا فرد دیگری را به عنوان نامزد وزیر به ولسی جرگه معرفی می‌کند و یا هم آقای ربانی همین گونه به کارش ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG