لینک های دسترسی

Breaking News

غنی در مورد تعامل با پاکستان مشورت را شروع کرده است


ریاست جمهوری افغانستان گفته است که رهبران پیشین جهادی از آغاز مذاکرات با پاکستان پشتیبانی کرده اند
ریاست جمهوری افغانستان گفته است که رهبران پیشین جهادی از آغاز مذاکرات با پاکستان پشتیبانی کرده اند

ارگ ریاست جمهوری افغانستان، می‌گوید محمد اشرف غنی، رئیس جمهور این کشور پس سفر جنرال قمرجاوید باجوه، لوی درستیز اردوی پاکستان به کابل، سلسله نشست‌های مشورتی را با رهبران پیشین جهادی و سیاسی آغاز کرده است.

در خبرنامه‌ای ریاست جمهوری افغانستان آمده است که رئیس جمهورغنی در مورد سفر لوی درستیز اردوی پاکستان به کابل با رهبران پیشین جهادی و شخصیت‌های سیاسی روز سه شنبه در ارگ دیدار و گفتگو کرده است.

بربنیاد خبرنامه، رئیس جمهورغنی در این نشست، در مورد سفر لوی درستیز اردوی پاکستان به رهبران پیشین جهادی، جزئیات ارائه کرده است.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صحبت با رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، رئیس جمهورغنی در این دیدار با اشاره به فرصت‌ها و تغییرات ایجاد شده پس از اعلام استراتیژی ایالات متحده امریکا برای افغانستان و آسیایی جنوبی، گفته است که این استراتیژی برای تأمین صلح مؤثر است.

آقای مینه پال، در مورد اینکه آیا لوی درستیز اردوی پاکستان به جانب افغانستان پیشنهادی مشخصی دادهِ که اکنون رییس جمهورغنی نشست های مشورتی را آغاز کرده است، معلومات نداد؛ اما گفت، رئیس جمهور افغانستان در دیدار با جنرال باجوه، از وی خواسته است که پاکستان نگرانی‌ها و خواسته‌های خویش را کتبی تسلیم حکومت افغانستان کند.

آقای مینه پال، افزود "رئیس جمهور افغانستان از پاکستان خواستند که نگرانی‌ها و خواسته‌های شان را روی کاغذ نوشته و به حکومت افغانستان بسپارند، خواسته‌های ما معلوم است که باید پناهگاه‌های تروریستان مسدود گردد، حمایت از گروه‌های که در افغانستان جنگ، انفجار و انتحار می‌کنند قطع گردد و رهبری شان وادار به مذاکره با افغانستان شود یا تعهداتی که در نشست‌های چهارجانبه می‌شود، عملی گردد".

معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت، سلسلۀ نشست‌های مشورتی رئیس جمهورغنی با شخصیت‌های سیاسی، اعضای ولسی جرگه و نمایندگان جامعه مدنی در مورد چگونگی "مذاکرات با پاکستان" ادامه می‌یابد.

در خبرنامه‌ای ریاست جمهوری افغانستان، آمده است که رهبران پیشین جهادی از سفر لوی درستیز اردوی پاکستان به کابل استقبال کرده و آغاز مذاکرات را با پاکستان مهم خوانده اند.

بربنیاد خبرنامه، رهبران پیشین جهادی به ادامه مذاکرات با پاکستان و تقویت اجماع منطقوی و بین‌المللی دراین خصوص تأکید کرده اند.

هم‌چنان، رهبران پیشین جهادی، گفته اند که باید از فرصت‌های جدید برای بیرون رفت افغانستان از وضعیت کنونی به گونۀ بهتر استفاده شود و مذاکرات با پاکستان با دقت و تدبیر انجام شود.

همچنان در خبرنامه‌ای ریاست جمهوری افغانستان، آمده است که رهبران پیشین جهادی از طالبان خواسته اند که از مذاکرات بین‌الافغانی استقبال کنند.

XS
SM
MD
LG