لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: هرگز با موقف ضعیف به مذاکرات صلح نمی رویم


پس از رویکار آمدن حکومت وحدت ملی، این دومین سفر رئیس جمهور غنی به هرات می باشد

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان روز دوشنبه به هرات سفر کرد و نخست از کارکرد نیروهای امنیتی افغان در رویارویی با هراس افگنان را طی یک ماه اخیر در حوزه غرب، تقدیر کرد.

آقای غنی در قول اردوی ۲۰۷ ظفر به نیروهای امنیتی در حوزه غرب اطمینان داد که حکومت به صورت کامل از آنان حمایت خواهد کرد. او افزود که تا دو هفتۀ دیگر تغییرات آشکار در قوای قوایی افغانستان به میان خواهد آمد.

منسوبان قوای مسلح در حوزۀ غرب نیز دیدار رئیس جمهور را با نیروهای امنیتی در بلند رفتن روحیۀ سربازان در مقابله با هراس افگنان موثر دانسته و می گویند که دلجویی از سوی رئیس جمهور، ارادۀ آنان را برای تامین امنیت و دفاع از کشور محکمتر می سازد.

آقای غنی و هیأت همراه شان به شمول لوی درستیز افغانستان، وزیر امور خارجه، وزیر معادن و پترولیم، رئیس ارگان های محلی و شماری از اعضای شورای ملی با نمایندگان، علما، متنفذان و فعالان مدنی هرات به ویژه باشندگان ولسوالی شیندند دیدار کردند.

آقای غنی به خواسته های مردم شیندند گوش داد و گفت که به منظور کاهش گراف ناامنی ها،ولسوالی شیندند به چند ولسوالی تقسیم خواهد شد.

رییس جمهور غنی گفت که هراس افگنان با شدت بخشیدن به جبهات جنگ سعی دارند تا حکومت افغانستان را مجبور به حضور در مذاکرات صلح از موضع ضعیف کنند. او از علمای کشور خواست تا برای رسیدن به یک صلح پایدار با حکومت همکار باشند.

اما سفر آقای غنی به هرات با انتقادهایی نیز همراه بود، شماری از نمایندگان و فعالان مدنی هرات سفر آقای غنی را تشریفاتی خوانده و او را به بی توجهی به خواست نمایندگان واقعی مردم متهم کردند.

عظیم کبرزانی نماینده مردم هرات در شورای ولایتی می گوید که توقع میرفت که فرصت بیشتری به مردم برای بیان مشکلات شان به ویژه غصب زمین ها داده شود.

عاطفه منصوری فعال مدنی می گوید که من کدام مفاد و یا گفته جدیدی نه در گفته های رئیس جمهور و نه در پیشنهادات حاضرین دیدم و اجازه ندادند که یک بحث آزاد صورت گرفته و مردم آزادانه صحبت کنند.

داکتر نثار احمد مصدق گفت "قبلاً به ما دروغ گفتند و لستی برای بیان مشکلاتمان گرفتند اما همین افراد دروغگو به ما اجازه صحبت ندادند و تنها افرادی را اجازه صحبت دادند که خودشان به آنان نکات را یادآوری کرده بودند و اینها گپ دل مردم نبود."

پس از رویکار آمدن حکومت وحدت ملی این دومین سفر رئیس جمهور غنی به هرات می باشد. آقای غنی در سفر نخست خود به هرات ده ها مقام محلی آن ولایت را از وظایف شان برکنار کرده بود.

XS
SM
MD
LG