لینک های دسترسی

Breaking News

غنی به مخالفان مسلح: وقت ندارید، فیصله کنید


رئیس جمهور غنی امروز نماز عید سعید فطر را در مسجد ارگ ادا کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان امروز یکشنبه، پس از ادای نماز عید سعید فطر در ارگ، در سخنان کوتاه در مقابل خبرنگاران، به مخالفان مسلح هشدار داد که زمان به نفع آنان نیست و آنان و حامیان شان اکنون تنها مانده اند.

رئیس جمهور غنی، گفت "دیروز وزیر محترم امور خارجۀ چین آمد، صلح خواست ما است؛ اما شرایط ما واضح است و به افراد مسلح که هر روز مردم را بر گلیم غم می‌نشانند، واضح بگویم که شما وقت ندارید، فیصله کنید که افغان استید و به صلح را می‌پذیرید، اگر نیستید، نیروهای امنیتی و دفاعی ما مثلی که در هفته‌های گذشته از خود شجاعت نشان دادند، نشان خواهند داد. شما تنهایید، حامیان تا تنهایند، جهان با ماست، مردم با ماست، اجماع جهان اسلام با ما است".

این در حالی است که مولوی هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان، در پیام عیدی خود از تشدید جنگ هشدار داده و گفته است که اگر امریکا با اعزام سربازان بیشتر به افغانستان در پی شکست آن گروه است، در اشتباه می‌باشد.

آخندزاده همچنین گفته است که هرگاه قوای بین‌المللی از افغانستان بیرون شود، آن گروه "پالیسی همه جانبه برای حفظ روابط سازنده و خوب با جهان" خواهد داشت.

رئیس جمهور غنی، همچنان پس از ادای نماز عید فطر در مسجد ارگ، با نمازگزاران مصافحه کرد و عید را برای آنان تبریک گفت.

در مراسم ادای نماز عید در ارگ، شماری از اعضای کابینۀ حکومت، اعضای شورای ملی، سفیران و دیپلومات‌های کشورهای اسلامی مقیم کابل نیز شرکت کرده بودند.

رئیس جمهور غنی، بار دیگر تکرار کرد که تروریزم سرحد نمی‌شناسد و با نکوهش تلاش حملۀ تروریستی بر حرم شریف، گفت که حفاظت از حرم شریف وظیفۀ تمام مسلمانان است.

مشوره با مردم

آقای غنی، از شهروندان کابل برای شریک ساختن نظریات و پیشنهادات شان در نشست‌های مشورتی روی مسایل مختلف، سپاسگزاری کرد. او اظهار داشت که در روشنایی همان جلسات مشورتی، پلان‌های طرح‌شدۀ عاجل امنیتی، انکشافی و اقتصادی به زودی با تمام شهروندان افغانستان، شریک خواهد شد.

رئیس جمهور گفت "سلسلۀ این مشوره‌ها، به تمام ولایات کشور گسترش خواهد یافت و از نماینده‌های تمام اقشار مردم در ولایات به منظور مشورت به کابل دعوت خواهیم کرد، تا تمام هموطنان خود را در پلان‌ها و برنامه‌های حکومت شریک بدانند".

دولت افغانستان، اکنون از طریق مشوره و تدابیر در جستجوی راه حل مناسب مشکلات کنونی است و رئیس جمهور گفت که حکومت امنیت، صلح، توسعه و در تلاش افغانستانی است که هر افغان خود را مصؤون احساس کند.

او به نمایندگی از دولت و ملت، از تمام نیروهای امنیتی و دفاعی افغان که دور از آغوش خانواده‌های شان، شب و روز در کوه‌ها، دشت‌ها و تپه‌ها مصروف تأمین امنیت اند، سپاسگزای کرد.

بیرون از ارگ ریاست جمهوری نیز، نماز عید تحت تدابیر شدید امنیتی در برخی مساجد برگزار شد. هر چند در تمام افغانستان امروز عید سعید فطر به صورت رسمی اعلام شده است؛ اما در برخی ولایات مرکزی و شهر کابل، شهروندان شیعه‌مذهب عید نکرده اند و قرار است که فردا را به عنوان روز اول عید تجلیل کنند.

XS
SM
MD
LG