لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور غنی به استرالیا، اندونیزیا و سنگاپور رفت


گسترش روابط افغانستان با ااسترالیا، اندونیزیا و سنگاپور هدف سفر رئیس جمهور خوانده شده است

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، دیشب در رأس یک هیأت بلندپایه دولتی، عازم سفرهای رسمی استرالیا، اندونیزیا و سنگاپور شد.

رئیس جمهور غنی در این سفرهایش در دیدار با مقام‌های بلندپایه آن کشورها، روی گسترش روابط افغانستان با این سه کشور بحث و گفتگو خواهد کرد.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در یک نشست خبری گفت "محور اساسی این سفر، همکاری‌های افغانستان با سه کشور یادشده در بخش انکشاف معادن، در بخش توسعه زراعت، در بخش آموزش، تحصیلات عالی و همچنان، کمک در بخش ارتقای ظرفیت اداره‌های ما خصوصاً در بخش خدمات ملکی است".

آقای مرتضوی با اشاره به این که هنوز از منابع طبیعی افغانستان استفادۀ درست صورت نگرفته، گفت که محور اساسی سفر رئیس جمهور به سه کشور، ارائه تصویر واقعی از وضعیت افغانستان و جلب آنان برای سرمایه‌گذاری روی منابع طبیعی به ویژه معادن و زراعت است.

به گفتۀ وی، قرار است که رئیس جمهور با صدراعظم، گورنر جنرال شهر سیدنی و وزیر خارجۀ استرالیا، دیدار و گفتگو کند.

سفارت افغانستان در استرالیا، با نشر خبرنامه‌ای می‌گوید که هدف این سفر رئیس جمهور به استرالیا، گسترش روابط دوجانبه و همکاری میان دو کشور است.

سفارت افغانستان در کانبیرا در خبرنامه‌اش می‌افزاید "افزایش همکاری در بخش‌های تجارت، معادن، تحصیلات عالی، زراعت و سرمایه‌گذاری هدف‌های این سفر است".

این سفارت هم‌چنان می‌گوید که در این سفر میان دو کشور دو سند در بخش انکشاف معادن نیز به امضا خواهد رسید.

محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، روز شنبه در مراسم معرفی نرگس نهان سرپرست و نامزد وزارت معادن و پترولیم افغانستان گفت، مسألۀ بهره‌برداری از معادن در آجندای سفر رئیس جمهور به استرالیا شامل است.

آقای دانش افزود "در سفری که جلالتماب رئیس جمهور به استرالیا در این روزها خواهد داشت، موضوع معادن نیز در آجندا شامل است و با مقام‌های استرالیا روی آن صحبت خواهد کرد. بدون شک به معادن ما مفید خواهد بود و تأثیر خواهد داشت".

همچنان، روز چهارشنبه، آقای غنی به اندونیزیا می‌رود و با رئیس جمهور و صدراعظم آن کشور، دیدار می‌کند.

مرتضوی افزود "یک کشور اسلامی است، دارای ظرفیت‌های عظیم و از یک جایگاه خوبی در جهان اسلام برخوردار است و همکاری با اندونیزیا می‌تواند برای افغانستان، در حوزۀ همکاری‌های ما در بخش جهان اسلام بسیار مهم باشد...چند تفاهمنامه در بخش‌هایی که ذکر کردم، امضا می‌شود".

آژانس خبری اندونیزیا، از قول وزارت خارجۀ آن کشور خبر می‌دهد که رئیس جمهور غنی به این اندونیزیا سفر دوروزه خواهد داشت و روی همکاری میان دو کشور صحبت خواهد کرد.

روز پنجشنبه محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، از اندونیزیا عازم سنگاپور خواهد شد و با مقامات رده اول آن کشور دیدار خواهد کرد.

عبدالستار مراد وزیر اقتصادی، نرگس نهان نامزد وزارت معادن و پترولیم، امان‌الله غالب معین وزارت انرژی و آب، شاه‌زمان میوندی مشاور ارشد روابط عامه و ستراتیژیک رئیس جمهور و عبدالحمید هلمندی مشاور ارشد ریاست جمهوری، آقای غنی را در این سفر همراهی می‌کنند.

تا کنون، هدف سفر رئیس جمهور به سنگاپور روشن نشده است؛ اما سنگاپور شامل کشورهایی در آسیا است که در مبارزه با فساد، دست‌آوردهای بزرگی داشته است. افغانستان نیز از مشکلات فساد اداری رنج می‌برد.

مرتضوی اما گفت که رئیس جمهور برعلاوۀ دیدار به مقام‌های سه کشور، در جمع تاجران بزرگ، در مورد ظرفیت‌های موجود در افغانستان سخنرانی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG