لینک های دسترسی

Breaking News

حملۀ راکتی هم‌زمان با سفر غنی به لشکرگاه


هم‌زمان با سفر محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، به ولایت هلمند، صبح روز یکشنبه (۶ عقرب) مخالفان مسلح بر این شهر راکت پرتاب کردند.

عبدالسلام افغان، سخنگوی پولیس هلمند به رادیو آشنا – صدای امریکا، گفت که راکت در مربوطات حوزۀ سوم امنیتی شهر لشکرگاه اصابت کرده است که تلفات جانی و خسارات مالی در پی نداشت.

اما شاهدان در محل، می‌گویند که با رسیدن رئیس جمهور غنی، به لشکرگاه، سه راکت بر این شهر پرتاب شده است.

یک مقام بلندپایه امنیتی هلمند، به صدای امریکا گفت که یک راکت در فاصلۀ یک کیلومتری، نشست رئیس جمهور در نزدیکی هوتل بُست اصابت کرده است.

به گفتۀ منبع، راکت دومی، بر حوزۀ ششم و سومین راکت بر ساحه عینک که مرز ولسوالی ناوه و شهر لشکرگاه محسوب می‌شود، پرتاب شده؛ اما تلفاتی نداشته است.

از سویی هم، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، گفته که قرار است آقای غنی، در سفرش به لشکرگاه، به مراسم فاتحۀ عبدالجبار قهرمان و صالح محمد اچکزی، رفته و با خانواده‌های آنان اظهار غم‌شریکی کند.

عبدالجبار قهرمان و صالح محمد اچکزی دو نامزد پارلمانی بودند که در حدود دو هفته قبل در نتیجۀ حملات جداگانه بر دفتر انتخاباتی شان، در لشکرگاه کشته شدند.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که قرار است رئیس جمهور غنی، امروز در تجمع مسؤولان ملکی – نظامی، بزرگان قومی، فعالان مدنی و باشندگان این ولایت، سخنرانی کند.

مشکلات و پیشنهادات مردم

ارگ گفته است که اعضای شورای ولایتی هلمند، پیشنهادات و مشکلات شان را با رئیس جمهور غنی، در میان گذاشته اند.

بر بنیاد اعلامیۀ ارگ، نبود مارکیت برای محصولات زراعتی و کمبود معلمین مکاتب از جملۀ مشکلات عمدۀ است که اعضای شورای ولایتی هلمند از آن نام برده اند.

همچنان، شورای ولایتی هلمند به رئیس جمهور، اعمار بند کجکی و بند فرهاد، فعال‌سازی تصدی بست، ارتقای موسسه تحصیلات عالی هلمند به پوهنتون، ایجاد یک فابریکه تولید روغن جواری، جلوگیری از قاچاق سنگ رخام و فنی‌سازی استخراج آن، اعمار شش پل در امتداد دریای هلمند و توجه به شفاخانه بُست را پیشنهاد کرده اند.

این وکلای مردم، بر ایجاد هماهنگی میان نیروهای امنیتی و ادارات ملکی نیز تأکید کرده اند.

رئیس جمهور غنی گفته است که یک شرکت ترکی آماده است تا روی بند کجکی ۱۷۵ میلیون دالر سرمایه‌گذاری کند و کار توسعه‌یی این بند به زودی آغاز خواهد شد.

همچنان او گفته است که کانال زمین‌داور پس از مطالعات که در مرحلۀ پایانی قرار دارد، فعال می‌گردد.

XS
SM
MD
LG