لینک های دسترسی

Breaking News

غنی برای شرکت در مراسم جنازه کریموف به سمرقند رفت


آقای کریموف در سال ۱۹۸۹ میلادی به قدرت رسید و از آن زمان تا کنون به مدت ۲۷ سال رهبری ازبکستان را به دوش داشت.

رئیس جمهور غنی امروز در رأس یک هیأت بلندپایه برای شرکت در مراسم تشیع جنازه و تدفین اسلام کریموف رئیس جمهور ازبکستان به شهر سمرقند آن کشور رفت.

بر اساس اعلامیۀ دفتر مطبوعاتی رئیس جمهور، آقای غنی علاوه بر اشتراک در مراسم تشیع جنازه و تدفین، مراتب همدردی و تسلیت عمیق خویش را به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان به مقامات حکومتی و مردم ازبکستان، ابراز خواهد کرد.

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به صدای امریکا گفت، که رئیس جمهور غنی را در این سفر، شماری از مقامات دولتی افغان، همراهی می‌کند.

آقای مینه‌پال افزود، ازبکستان با رهبری اسلام کریموف روابط خوبی با افغانستان داشت و آقای کریموف خود، دوستی نزدیک با افغان‌ها داشت.

او گفت "ما با ازبکستان روابط خوبی داشته ایم، توقع داریم که این روابط ادامه یابد و کسی که به جای اسلام کریموف می‌آید، با او هم روابط خوبی داشته باشیم".

رئیس جمهور غنی گفته است که افغانستان و ازبکستان مشترکات فرهنگی و اجتماعی دیرینه دارند. در بخش از اعلامیۀ ارگ به نقل از آقای غنی آمده است "نقش مرحوم اسلام کریموف نه تنها در گسترش روابط دوجانبه میان دو کشور؛ بلکه در توسعه مناسبات منطقوی نیز حایز اهمیت بوده است".

ازبکستان در شمال افغانستان موقعیت دارد که به گفتۀ مینه‌پال یکی از همسایه‌گان خوب این کشور است.

اسلام کريموف رئيس جمهور ۷۸ سالۀ ازبکستان روز گذشته در نتیجۀ خونریزی مغزی وفات کرد. آقای کریموف در هفتۀ آخر ماه اگست به دلیل وخامت وضعیت صحی‌اش در یکی از شفاخانه‌های تاشکند پایتخت ازبکستان بستری شده بود.

آقای کریموف در سال ۱۹۸۹ میلادی به قدرت رسید و از آن زمان تا کنون به مدت ۲۷ سال رهبری ازبکستان را به دوش داشت.

در سال ۲۰۰۵ در یک همه‌پرسی صلاحیت‌های ریاست جمهوری، رئیس جمهور فقید ازبکستان تا سال ۲۰۰۰ تمدید شد. سپس برای سه بار به حیث رئیس جمهور آن کشور انتخاب گردید.

آقای کریموف در انتخابات قبل، ۹۰ فیصد آرای مردم را به دست آورده بود.

قرار است که امروز نماز جنازۀ اسلام کريموف و مراسم تدفین با حضور ده‌ها رئیس جمهور و مقامات بلندپایه کشورهای منطقه و جهان در شهر سمرقند، زادگاه وی برگزار گردد.

XS
SM
MD
LG