لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت عدلیهٔ امریکا در مورد موجودیت اسناد محرم در منزل بایدن تحقیق می‌کند


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدهٔ امریکا
جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدهٔ امریکا

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدهٔ امریکا، به دلیل پیدا شدن اسناد محرم دولتی در منزل و دفتراش با تحقیقات وزارت عدلیه روبرو است.

هفتهٔ گذشته گزارش‌ها درمورد پیدا شدن اسناد محرم دولتی از زمان ریاست جمهوری بارک اوباما، در دفتر قلبی و منزل بایدن و در یکی از نهادهای پژوهشی در واشنگتن نشر شد.

کرین ژان پییر، سخنگوی قصر سفید اخیراً در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ په سوال خبرنگاران در این مورد گفت: "این یک موضوع حقوقی است و آنرا به دفتر حقوقی قصر سفید راجع می‌کنم. از توضیحات بیشتر در این مورد می‌گذرم."

سخنگوی قصر سفید بر تعهد حکومت مبنی بر ایجاد شفافیت در این مورد تاکید کرد اما به علت تحقیقات جاری وزارت عدلیه، از دادن جزییات بیشتر خودداری کرد.

کارشناسان می‌گویند که بی‌توجهی در حفظ اسناد محرم دولتی یکی از مشکلات معمول در ایالات متحده امریکا است.

مارک زید، وکیل مدافع مسایل امنیت ملی گفت: "سطح مسوول قرار دادن بایدن از نظر قانونی پایین است یا اصلاً نمی توان وی را مسوول قرار داد، مگر اینکه حقایق در پیوند به این موضوع تغییر نکند. اکنون پیام رسانی در این مورد بسیار مهم شده است. در اصل مورد دوم پیدا شدن اسناد محرم دولتی در منزل بایدن، کاملاً مخفی نگهداشته شده بود و مقامات حکومتی از این موضوع آگاه بودند... پنهان کاری در این مورد واقعاً یک اشتباه بزرگ است."

هفتهٔ گذشته، میریک گارلند، لوی سارنوال ایالات متحدهٔ امریکا، رابرت هور، سارنوال ویژه را برای رسیدگی به تحقیقات موظف کرد. او یکی از وکلای پیشین است که در سال ۲۰۱۷ توسط دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا، نامزد شده بود.

ترمپ نیز به خاطر اتهامات عدم رسیدگی درست به اسناد محرم، زیر تحقیق قرار دارد. ادارهٔ تحقیقات فدرال (FBI) ده‌ها سند محرم و حساس را از خانهٔ ترمپ در اگست سال گذشته پیدا کرد. ترمپ ماه ها حکم جستجوی اقامتگاه خود را نادیده گرفته بود. جمهوریخواهان بایدن و دموکرات ها را متهم به برخورد دوگانه در قبال یک موضوع مشابه می کنند.

کیوین مک‌کارتی، رییس مجلس نمایندگان ایالات متحدهٔ امریکا گفت: "او از رییس جمهور ترمپ انتقاد کرد و باعث تاخت و تاز وزارت عدلیه در برابر ترمپ شد. به نظر شما کار درست بود؟ آنها قبل از انتخابات این مسله را در مورد بایدن می دانستند اما آنرا از مردم امریکا مخفی نگهداشتند."

جمهوری خواهان که اکنون اکثریت اندک در مجلس نمایندگان کانگرس امریکا دارند، هشدار داده اند که در مورد آسیب احتمالی به امنیت ملی کشور تحقیقات جداگانه انجام می دهند.

قصر سفید این نظریه را که متحدین واشنگتن نگران اند که حکومت بایدن توانایی حفظ اسرار ملی را ندارد، رد می کند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی، گفت: "متحدین و شرکای ما نگران تهدیدها و مشکلاتی استند که ما در سراسر جهان با آن روبرو استیم، از تهاجم روسیه بر اوکراین گرفته تا زورگویی چین در منطقهٔ ایندوپسیفیک."

XS
SM
MD
LG