لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ اوکراین؛ نیروهای روسی پس از تصرف لوهانسک بر دونتسک تمرکز کرده اند


این تصویر که توسط وزارت دفاع روسیه نشر شده است، یک مرد بیرق روسیه را در برندهٔ یکی از اپارتمان های رهایشی منطقهٔ لیسیچانسک نصب می کند

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه،‌ روز دوشنبه چهارم جولای (۱۳ سرطان) در ولایت شرقی لوهانسک اوکراین اعلام پیروزی کرد.

این اعلام پیروزی یک روز پس از آن صورت گرفت که نظامیان اوکراین تایید کردند نیروهای آنان از شهر استراتیژیک لیسیچانسک عقب نشینی کردند.

قبل از آن،‌ وزارت دفاع روسیه نیز گفته بود که نیروهای روسی منطقهٔ لوهانسک واقع در شرق اوکراین را به صورت کامل به کنترول خود آوردند.

به تعقیب تصرف ولایت لوهانسک،‌ نیروهای مسکو بلافاصله توجه خود را به جنگ ولایت مجاور دونتسک، بخشی از منطقهٔ صنعتی دونباس معطوف کرده اند.

در همین حال، مقام های اوکراین گفته اند که قوای روسیه حال تلاش می کند تا به سمت مناطق سیورسک، فدوریوکا و باخموت در منطقه دونتسک پیشروی کنند، مناطقی که در حال حاضر کم و بیش ۵۰ در صد آن زیر کنترول نیروهای روسیه قرار دارد.

سرگی شایگو، وزیر دفاع روسیه،‌ در جریان سخنرانی تلویزیونی اش به پوتین اطلاع داد که نیروهای آن کشور کنترول لوهانسک را به دست آورده اند.

پوتین نیز به نوبهٔ خود گفت واحدهای نظامی "که در جنگ های فعال شرکت داشتند و به موفقیت، پیروزی" در لوهانسک دست یافته اند "باید استراحت کنند، توانایی های جنگی خود را افزایش دهند."

با آنهم این مقام اوکراین گفت که از دست دادن یک منطقه "بسیار دردناک است، اما این به معنی باختن یک جنگ نیست."

در همین حال،‌ استخبارات وزارت دفاع بریتانیا روز دوشنبه چهارم جولای جنگ در دونباس را "وخیم و فرسایشی" خواند و تاکید کرد که تغییر در وضعیت جنگی در هفته های آینده در این منطقه بعید به نظر می رسد.

شماری از تحلیلگران نظامی گفته اند که اردوی روسیه از نقطه نظر تجهیزات نظامی در مقایسه به اوکراین برتری زیادی دارد،‌ اما از نظر تعداد نیروها، برتری قابل ملاحظه ندارد. اوکراین امیدوار است با تدارک دوامدار مهمات از کشورهای غربی از جمله ایالات متحده، در برابر تهاجم روسیه در دونباس مقابله کند.

رییس جمهور روسیه به تاریخ ۲۱ فبروری، یعنی سه روز پیش از تهاجم نظامی بر اوکراین، مناطق لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین را منحیث کشورهای مستقل به رسمیت شناخت، مناطقی که بخش‌های آن در کنترول جدایی طلبان طرفدار روسیه قرار دارد.

پس از روسیه، سوریه، متحد نزدیک مسکو، هفتهٔ گذشته استقلال "جمهوریت‌های لوهانسک و دونتسک" در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت، اقدامی که موجب شد تا کیف روابط دپلوماتیک خود را با دمشق قطع کند.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش فرانس پرس،‌ رویترز و اسوشیتد پرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG