لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: آمادۀ 'توافق واقعی هسته‌ای' با ایران استیم


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، حین سخنرانی در میان نظامیان پیشین امریکا در ایالت میزوری

به دنبال حملات لفظی شدید میان واشنگتن و تهران، رئیس جمهور ایالات متحده ضمن تاکید بر عاقلانه بودن تصمیم اش مبنی بر خروج از توافق هسته ای ایران، اعلام کرد که هنوز هم میخواهد توافقی که به گفتۀ خودش با معنی باشد، ایجاد شود.

دونالد ترمپ روز سه شنبه در گردهمایی نظامیان سابق ایالات متحده در ایالت میزوری توافق موجود هسته ای با ایران را " مصیبت بار" خواند.

هفته گذشته بعد از آن‌که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، امریکا را تهدید کرده و گفت که واشنگتن نباید "با دم شیر" بازی کند، رئیس جمهور ترمپ در پاسخ گفت که ایران هرگز امریکا را تهدید نکند ورنه به عواقبی روبه‌رو خواهد شد که نظیر آن کمتر در تاریخ دیده شده‌است.

پس از تهدید ترمپ، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه (۲۵ جولای) گفته است که تهدیدات میان تهی ترمپ ارزش واکنش را ندارد.

رئیس جمهور ایالات متحده پیشتر نیز گفته بود که همزمان با خروج امریکا از برجام و افزایش فشار بر تهران، رفتار جمهوری اسلامی تغییر کرده و اطمینان داد که مقام‌های حکومت ایران برای رسیدن به توافق با او تماس خواهند گرفت.

آقای ترمپ به تاریخ هشتم ماه می ۲۰۱۸ رسماً اعلام کرد ایالات متحده از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود و تعزیرات جدید را بر تهرات وضع کرد.

تنش های لفظی میان رهبران ایالات متحده و ایران، نگرانی و واکنش هایی را در جهان نیز برانگیخته است.

بنیامین، نتنیاهو، صدراعظم اسرائیل، از هشدارهای واشنگتن استقبال کرده و گفته است که رئیس جمهور ترمپ و وزیرخارجه اش، موضعگیری واضح در برابر تاخت و تازهای ایران اتخاذ کرده اند.

اما حکومت آلمان، رهبران هردو کشور را به خویشتنداری فرا خوانده و گفته است که برلین خواستار گفتگو میان هردو طرف بوده و اضافه کرده است که بادرنظر داشت وضعیت کنونی در شرق میانه، همچو هشدارها موثر واقع نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG