لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ و پوتین برای اولین بار ملاقات کردند


این اولین بار است که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دیدار کرده است

برای اولین بار، روسای جمهور ایالات متحده و روسیه در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان، ملاقات کردند.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، روز جمعه گفت که با ولادیمیر پوتین، همتای روسی اش، در مورد مسایل مختلف گفتگو کرد و افزود که انکشافات آینده به نفع هر دو کشور خواهد بود.

آقای ترمپ در آغاز اولین دیدار و گفتگو مستقیم اش با آقای پوتین گفت که "انتظار چیز های خوبی را دارم که برای روسیه و ایالات متحده اتفاق می افتاد."

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که رئیس جمهور ترمپ در بخشی از گفتگو اش با ولادیمیر پوتین به خبرنگاران گفت ملاقات با پوتین برایش "مایه افتحار" است و افزود با پوتین "مذاکرات بسیار سازنده" داشته است.

خبرنگاران فقط برای مدت بسیار کوتاه اجازه به سالن ملاقات رهبران ایالات متحده و روسیه یافتند و روسای جمهور دو کشور هیچ یک در مورد جزئیات از گفتگو های شان، اشاره نکردند.

در پاسخ به سوال خبرنگاران آقای ترمپ گفت به "امور متنوعی" پرداخته اند و آقای پوتین نیز به خبرنگاران گفت که "مسائل دوجانبه و مشکلات بین المللی" مرکز توجه دیدارشان بوده است

ناظران سیاسی ملاقات رهبران ایالات متحده و روسیه را با دقت تعقیب می کنند تا در یابند که این دو رهبر چگونه با همدیگر تعامل کرده اند.

ملاقات رهبران ایالات متحده و روسیه در حالی صورت می گیرد که ادارات استخباراتی امریکا به این نتیجه رسیده اند که آقای پوتین شخصاً هدایت داده بود تا در انتخابات ۲۰۱۶ امریکا، مداخله صورت گیرد. بر اساس اتهامات وارده، روسیه پلان داشت تا هیلری کلنتن، رقیب اصلی آقای ترمپ را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ امریکا، صدمه بزند.

روی همین دلیل، در حلقات سیاسی ایالات متحده شک و تردید در مورد نیت رئیس جمهور روسیه در مقابل امریکا وجود دارد.

قبل بر این، همکاران رئیس جمهور ترمپ گفتند که رئیس جمهور ایالات متحده ممکن موضوع دخالت روسیه در انتخابات سال گذشته امریکا را با با همتای روسی اش، مطرح کند.

قانونگذاران هر دو حزب عمدۀ ایالات متحده که شامل جمهوری خواهان و دموکرات اند، گفته اند که آقای ترمپ باید موضوع مداخلۀ روسیه در انتخابات سال گذشته امریکا را با رئیس جمهور روسیه ، مطرح کند.

آدم کینزینگر، رئیس کمیتۀ روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده، گفته است که اگر رئیس جمهور ترمپ موضوع مداخلۀ روسیه در انتخابات سال گذشته امریکا را با رئیس جمهور پوتین مطرح نکند، وی در هفتۀ جاری در مجلس نمایندگان، انتقاد شدید خواهد کرد.

قبل بر این، رئیس جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه در جریان اقامت اش در وارسا، پایتخت پولند، روسیه را متهم به "رفتار های بی ثبات کننده" در امور جهان کرد، اتهامی که از سوی مسکو رد شده است.

آقای ترمپ گفت "از روسیه می خواهیم تا فعالیت های بی ثبات کنندۀ خود را در اوکراین و سایر جا ها متوقف کند و حمایت خود را از رژیم سوریه و ایران نیز متوقف کند. در عوض، با ملت های مسوول یکجا شود و در مقابل دشمن مشترک و دفاع از مدنیت، یکجا شود."

قصر سفید از محتوای موضوعات مطرح بحث که میان رهبران ایالات متحده و روسیه صورت خواهد گرفت، چیزی بیان نکرده است. اما به گفته ریکس تیلرسن، وزیر خارجه ایالات متحده، آقای ترمپ قصد دارد در این دیدار درباره راهکارها برای یک همکاری مشترک میان دو کشور در راستای بازگرداندن ثبات به کشور جنگ زده سوریه گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG