لینک های دسترسی

Breaking News

توزیع بسته های معلوماتی به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که در آستانۀ آغاز ثبتِ‌نام نامزدان ریاست جمهوری، شش نفر از نامزدان بسته‌های معلوماتی انتخابات ریاست جمهوری را از این کمیسیون گرفته اند.

قرار است که روند ثبتِ‌نام نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، روز شنبۀ هفتۀ آینده رسماً آغاز شود.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان به صدای امریکا گفت که این بسته‌ها به صورت آنلاین نیز در ویب‌سایت کمیسیون قرار دارد و ممکن که برخی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای کاندیداتوری شان این بسته‌ها را آنلاین گرفته باشند.

او گفت: "ما روز گذشته که ۲۸ قوس بود، روند توزیع بسته‌های معلوماتی انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کردیم؛ خوشبختانه تا اکنون شش تن، به شمول انورالحق علومی، انوارالحق احدی، عنایت‌الله حفیظ، محمدحکیم تورسن، عظیم‌الله عظیمی و نورالرحمان لیوال از دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات بسته‌ها را به دست آورده اند".

به گفتۀ وی، روند ثبتِ‌نام کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، ۱۲ روز دوام خواهد یافت و کمیسیون انتخابات آمادگی کامل دارد.

در همین حال، احمدولی مسعود، رهبر حرکت وفاق ملی روز پنجشنبه در نشستی، به صورت رسمی نامزدی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلان کرد.

سید جواد خورشید، سخنگوی این حرکت به صدای امریکا گفت که آقای مسعود، تا اکنون معاونان خود را انتخاب نکرده و در این خصوص مشوره‌ها جریان دارد.

او افزود: "موضوع معاونین شان یک اندازه محرم‌تر بود، هنوز در حال رایزنی و تفاهم با همین گروه‌ها و نیروهای خودی و اقوام و ملت‌های افغانستان است که ممکن روز ثبتِ‌نام که هفتۀ آینده است، یکجا با معاونین شان در محضر و حضورداشت کل رسانه‌های داخلی و بیرونی اعلان کنند، همان تکت مشخص شود".

پیش از این، محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و شیدامحمد ابدالی، سفیر پیشین افغانستان در هند، رسماً نامزدی‌شان را در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده اند.

بر اساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، فهرست نهایی نامزدان انتخابات در ۲۶ ماه دلو اعلام می‌شود. بر بنیاد این تقویم، کاندیدان دو ماه فرصت پیکارهای انتخاباتی دارند که از ۲۸ جدی آغاز و در ۲۸ ماه حمل ۱۳۹۸ پایان می‌یابد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۳۱ ماه حمل تعیین شدته است و نتایج ابتدایی آن در ۲۱ ماه ثور و نتایج نهایی آن در ۲۵ ماه جوزا اعلام خواهد شد.

پیشنهادات احزاب سیاسی

شماری از احزاب سیاسی به منظور برگزاری انتخابات شفاف ریاست جمهوری به کمیسیون انتخابات و حکومت افغانستان، یک سلسله پیشنهاداتی را داده و خواسته اند که این پیشنهادات را جدی بگیرند.

بایومتریک ده انگشت رأی‌دهندگان، اسکن چشم‌ها و گرفتن عکس، استفاده از تکنالوژی هنگام رأی‌دهی و شمارش آرا، اعلام شمار رأی‌دهندگان در ختم روز انتخابات، فراهم‌کردن زمینۀ نظارت مؤثر احزاب از تمام پروسه و اصلاحات در اسناد کمیسیون انتخابات، طرزالعمل‌ها و مدیریت از خواست‌های مهم احزاب اند.

احزاب سیاسی هشدار داده اند که اگر پیشنهادات آنان قبول نشود، خواستار ایجاد حکومت مؤقت خواهند شد.

XS
SM
MD
LG