لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون انتخابات: ۳۱ حمل ۹۸ انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود


کمیسیون مستقل انتخابات به روز چهارشنبه (۱۰ اسد) اعلام کرد که تاریخ انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۳۱ حمل ۱۳۹۸ خورشیدی تعیین شده است.

حفیظ‌ الله هاشمی، منشی و سخنگوی این کمیسیون به خبرنگاران گفت که طرح نخست تقویم انتخابات ریاست جمهوری نهایی شده است که بر اساس آن بهار سال آینده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار خواهد شد.

آقای هاشمی گفت: "انتخابات ریاست جمهوری را ما امروز رسماً اعلان کردیم که در ۳۱ حمل ۹۸ به خیر برگزار خواهد شد، شورای ولایتی را هم کمیسیون بحث می‌کند و روزش را تعیین خواهد کرد".

به گفتۀ وی، با ختم انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها، امور انتخابات ریاست جمهوری آغاز می‌گردد که فشار کاری بر کمیسیون افزایش می‌یابد.

مسأله بودجه و امنیت از دیگر چالش‌هایی است که به گفتۀ کمیسیون، فراراه انتخابات ریاست جمهوری نیز قرار دارد.

منشی کمیسیون انتخابات گفت که کار روی طرح ابتدایی بودجه را آغاز کرده اند و به زودی آن را پس از تصویب، به ریاست جمهوری خواهند فرستاد.

او ثبتِ‌نام رأی‌‌دهندگان را مسأله‌ای بزرگ برای انتخابات‌های ولسی جرگه و ریاست جمهوری خواند که اکنون خاتمه یافته است.

به گفتۀ هاشمی، نُه میلیون و ۷۲هزار و ۲۰۸نفر در سراسر افغانستان ثبتِ‌نام کرده اند که از این میان پنج‌میلیون و ۷۸۳هزار و ۳۷تن را مردان (۶۴ درصد رأی‌دهندگان) و سه‌میلیون و ۱۱۴هزار و ۹۴۲ تن را زنان (۳۴ درصد رأی‌دهندگان) تشکیل می‌دهند.

همچنان، بر اساس ارقام کمیسیون انتخابات بیش از ۱۷۳هزار تن کوچی‌ها و ۵۸۳ تن نیز اهل هنود و سیکهـ در جریان روند سه ماهۀ ثبت‌ِنام رأی‌دهندگان، ثبتِ‌نام کرده اند.

در همین حال، تدامیچی یاماموتو رئیس دفتر هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، با استقبال از اعلام تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آن را لحظه‌ای مهم برای دموکراسی این کشور گفته است.

آقای یاماموتو در اعلامیه‌ای گفته است: "ما تمام طر‌ف‌ها را تشویق می‌کنیم تا نقش‌های مربوط خویش را ایفا کنند تا از زمان‌بندی‌های لازم اطمینان حاصل شود و شرایط برای انتخابات قابل اعتبار ریاست جمهوری مساعد گردیده است".

یوناما با اشاره به آمار ثبتِ‌نام رأی‌دهندگان گفته است که این دفتر انتظار دارد تا برای جلوگیری از بی‌نظمی در پروسۀ انتخابات، بررسی جدی به منظور تصدیق آمار دقیق رأی‌دهندگان صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG