لینک های دسترسی

Breaking News

لوموند: 'کرزی ادامه روند صلح را تعهد نموده است'


لوموند: 'کرزی ادامه روند صلح را تعهد نموده است'

روزنامه لوموند چاپ پاریس در شماره اخیرش تحت عنوان " کرزی ادامه روند صلح را تعهد نموده است" مطلبی منتشر نموده که در آن آمده است کرزی رئیس جمهور افغانستان به روز جمعه در مراسم به خاک سپاری برهان الدین ربانی ریس شورای عالی صلح و ریس جمهور پیشین افغانستان، تعهد نمود که تلاشهای صلح را در کشورش دنبال نماید.

نویسنده مقاله لوموند با تکیه به گفته های کرزی می نویسد کرزی گفت که وی تلاشها را برای رسیدن به صلح با در نظرداشت خواسته های ربانی دنبال خواهد کرد، حالیکه مبارزه با کسانی را که دشمنان صلح هستند با قاطعیت ادامه میدهد.

نویسنده مقاله در مورد پس منظر تعیین ربانی برای پیشبرد مذاکرات صلح اضافه می کند آقای ربانی در خزان سال 2010 از طرف حامد کرزی ریس جمهور افغانستان برای گشودن در مذاکرات با شورشیان طالب برای دست یافتن به یک صلح دوامدار، تعیین گردیده بود.

نویسنده به ادامه می نویسد وی به روز سه شنبه در منزلش از طرف شخصی که به عنوان فرستاده طالبان معرفی گردیده و در دستارش مواد منفجره را پنهان نموده بود ، به هلاکت رسید.

نگارنده مضمون لوموند می نویسد در حالیکه طالبان مسوولیت این حادثه را ادعا نکرده اند، پولیس افغانستان گروه طالبان را به انجام این حمله متهم نموده است.

نویسنده درزمینه واکنش ها در برابر این حادثه می نویسد سارکوزی ریس جمهور فرانسه این حادثه را تقبیح نموده و آنرا یک " عمل دهشت افگنی بزدلانه غیر قابل تحمل" توصیف نمود و ریس دولت پاکستان بلافاصله این حمله را تقبیح نموده گفت که ربانی یک دوست پاکستان بود که با وی از نزدیک در یک کمیسیون افغان و پاکستانی روی مصالحه و آوردن صلح در افغانستان کار می نموده است.

  • 16x9 Image

    حفیظ آصفی - واشنگتن

    حفیظ آصفی پس از فراغت از دیپارتمنت ژورنالیزم فاکولته ادبیات پوهنتون کابل در سال ۱۳۵۸تا کنون در رسانه های مختلف ملی و بین المللی به صفت نویسنده، ژورنالیست و منتقد هنری کار کرده است. آصفی از سال ۲۰۰۹ تا کنون در رادیو و تلویزیون آشنا صدای امریکا سرگرم کار است. 

XS
SM
MD
LG