لینک های دسترسی

Breaking News

نیو امریکن: 'هدفی برای گذاشته افغانستان جنگ زده به حال خود وجود ندارد'


نیو امریکن: 'هدفی برای گذاشته افغانستان جنگ زده به حال خود وجود ندارد'

نهاد پژوهشی 'نیو امریکن' در مورد خروج قوای امریکایی از افغانستان نوشته است که با وجود تصمیم حکومت اوباما مبنی برخروج بخش اعظم قوای امریکایی از افغانستان الی پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، واضحاً به نظر می رسد که مرامی برای گذاشتن افغانستان جنگ زده به حال خود وجود ندارد.

مطلب به نقل از روزنامۀ تلگراف چاپ لندن ادامه می دهد که با امضای سند ستراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده، حضور حد اقل ۲۵ هزار عسکر امریکایی برای یک دهه فرا تر از ضرب الاجل تعیین شده یعنی تا سال ۲۰۲۴ میلادی در افغانستان تمدید خواهد شد.

نویسندۀ مطلب نگاشته است که این تعداد تنها مربیون نظامی برای قوای امنیتی افغان نبوده بلکه نیروهای ویژه و قوت های هوایی ایالات متحده نیز شامل آن می گردد.

نهاد پژوهشی نیو امریکن تحلیل شماری از کارشناسان به ویژه آقای بدرا کمار، دپلومات اسبق هندی و آگاه امور را درج مطلب خود نموده است که می گوید "اجندای مکتوم تهاجم ایالات متحده بر افغانستان بیشتر از این ترد شده نمی تواند. کاملاً بدیهی است که امریکا در صدد غوطه ور شدن در "بازی بزرگ" در آسیای مرکزی است".

مطلب به نگرانی های کرزی در خصوص ایجاد پایگاه دایمی امریکا در افغانستان به عنوان مشکلی اشاره نموده می گوید که در نبود قوت های خارجی، عساکر افغان قادر نخواهند بود تا برای یک ماه بار مسؤولیت های امنیتی را به دوش بکشند. ولی از سوی دیگر خروج کامل قوای خارجی یکی از پیش شرط های طالبان برای مذاکره و پیوستن به صلح عنوان گردیده است.

'نیو امریکن'، تهدیدات بیرونی را نیز به عنوان مشکل عمده در برابر عقد پیمان استراتیژیک میان کابل و واشنگتن خوانده و از مخالفت علنی ایران، عدم توافق خصوصی پاکستان و نارضایتی چین در این مورد نام می برد.

مطلب در اخیر اضافه میکند که رژیم کرزی یگانه حکومتی نیست که با امضای سند ستراتیژیک دچار مشکل است، حکومت رئیس جمهور اوباما که با ابراز اطمینان به مردم از برگرداندن عساکر امریکایی به کشور شان ادارۀ کشور را در دست گرفت نیز با فشار فزاینده یی در خصوص سیاست خارجی و داخلی خود روبرو است، چنانچه طرفداری عامۀ امریکا از برگشت فوری عساکر شان در نظر سنجی های اخیر دلیل این مدعی است و نحوۀ رسیدگی رئیس جمهور اوباما در معامله با افغانستان آزمونی است که سرنوشت وی را در انتخابات سال آیندۀ ایالات متحده تعیین خواهد کرد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG