لینک های دسترسی

Breaking News

فرهمند: مذاکرات میان حکومت افغانستان و جنرال دوستم جریان دارد


عنایت‌الله بابر فرهمند، رئیس دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آشنا - صدای امریکا گفته است که حکومت افغانستان با معاون اول ریاست جمهوری در انقره پایتخت ترکیه، مذاکره دارد اما تا اکنون دو جانب به توافق نهایی نرسیده اند.

آقای فرهمند افزود: "هنوز حکومت کدام جوابی نداده و کدام ارتباط مستقیم با معترضین نداشته است؛ ولی یک مذاکره در انقره با معاون صاحب ادامه دارد، هنوز به توافق نهایی نرسیده است. در بسیار مسایل به توافق رسیده است؛ ولی امروز قرار است که توافق نهایی شود".

اما تا کنون مقام‌های حکومت افغانستان در این باره به صورت رسمی، چیزی نگفته اند.

پیش از این مقام‌ها در ارگ ریاست جمهوری کشور گفته بودند که روی چگونگی‌ بازداشت آقای قیصاری و اتهام‌های وارده بر وی، نهاد‌های عدلی و قضای، تحقیق خواهند کرد.

این در حالی است که شماری از هواداران حزب جنبش اسلامی، امروز جمعه، ۲۲ سرطان،۱۳۹۷، دروزاۀ مقام‌ ولایت جوزجان و کمیسیون انتخابات را در ولایت بلخ بستند.

از یازده روز به این سو، هزاران تن از هواداران حزب‌ جنبش اسلامی، طی اعتراضاتی خواستار برگشت جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان از ترکیه و رهایی نظام‌الدین قیصاری اند.

امروز نیز صدها تن از هواداران حزب جنبش اسلامی در شماری از ولایات شمالی افغانستان، مظاهرات شان را ادامه دادند.

فضل احمد حیاتی، رئیس دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در بلخ به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت: "صبح امروز اعتراض‌کنندگان، دروازه این کمیسیون را بستند و از فعالیت آن جلوگیری کردند".

در جریان اعتراضات هواداران حزب جنبش اسلامی، امروز برخی از جاده‌ها، بندر تجارتی حیرتان در بلخ، بندر آقینه در فاریاب و بندر شیرخان در کندز به روی رفت و آمد، مسدود شده است.

از سویی هم جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب به رادیو آشنا_صدای امریکا گفت که امروز ۸ تن از محافظان نظام‌الدین قیصاری، از بازداشت رها شده و نزد خانواده‌های شان برگشته اند.

یازده روز قبل، نیروهای اردوی ملی افغانستان، ۲۳ تن از محافظان نظام‌الدین قیصاری را در ولایت فاریاب بازداشت کرده بودند.

XS
SM
MD
LG