لینک های دسترسی

Breaking News

مظاهرات محصلان در دانشگاه‌های امریکایی بر انتخابات امریکا اثرگذار خواهد بود؟


با وجود اینکه بسیاری کمپ‌های اعتراضی از محوطه‌های برخی دانشگاه‌های ایالت متحده برچیده شده اند، تظاهرات در حمایت از فلسطینی‌ها همچنان ادامه دارد.

برخی تحلیلگران می گویند که اگر دامنۀ این اعتراضات گسترده شود، ممکن بر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده تاثیر بگذارد.

بسیاری از محصلان حامی فلسطین در دانشگاه‌های امریکایی در نظر دارند که خواست‌های شان را در مراسم فراغت شان مطرح کنند.

محصلین از ۱۷ اپریل در کم از کم ۴۰ دانشگاه و کالج ایالات متحده تجمع کرده و اغلب خیمه‌هایی را در اعتراض به افزایش تعداد کشته‌ها در نوار غزه برپا کرده اند.

رسانه‌های امریکایی گزارش داده اند که در جریان این تظاهرات حد اقل دو هزار نفر بازداشت شده اند.

در روزهای اخیر، پولیس به درخواست مسوولین دانشگاه‌ها، چندین کمپ معترضین، از جمله در دانشگاه نیویارک، را به زور برچیدند. معترضین پوهنتون کولمبیای نیویارک از خشونت پولیس هنگام پاکسازی خیمه‌های تحصن شکایت کردند.

اریک ادمس، شاروال نیویارک به تلویزیون ای بی سی گفت که نیروهای پولیس مصمم اند تا امنیت جریان فراغت از این دانشگاه را تامین کنند. او گفت: "ما وظیفه مارا انجام خواهیم داد و اگر این دانشگاه تصمیم بگیرد که محصلان مراسم فراغت شان را بدون هرج ومرج برگزار کنند ما اطمینان خواهیم داد که این مراسم صلح آمیز برگزار خواهد شد."

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ امریکا، روز پنجشنبه در مورد این اعتراضات صحبت کرد.

میچ لندریو، معاون رییس کمپاین انتخاباتی بایدن روز یکشنبه در صحبت با تلویزیون سی ان ان گفت که رییس جمهور بایدن از حق تظاهرات صلح آمیز حمایت می‌کند.

او گفت: "هر کس حق دارد اعتراض کند اما اعتراض باید صلح آمیز باشد. اگر اعتراضات خشونت‌بار بود، در آن صورت باید پایان یابد. جایی برای اعتراضات خشونت بار نیست. جایی برای یهودستیزی نیست. جایی برای اسلام هراسی نیست."

اما دونالد ترمپ، نامزد احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده از اعتراضات طرفداران فلسطین در دانشگاه‌های امریکا انتقاد کرد. او در شبکه اجتماعی تروت نوشت که رییس جمهور بایدن " مقصر این همه تظاهرات مخوف است".

مایکل تراگات، تحلیلگر سیاسی، می گوید که اینگونه اظهارات بخشی از استراتیژی سیاسی است که ترمپ برای جلب حمایت از انتخاب دوباره اش در انتخابات ریاست جمهوری از آن استفاده می‌کند.

تراگات گفت: "ترمپ می‌خواهد که معترضان به شمول محصلان باید توقیف شوند و از محوطه دانشگاه بیرون رانده شوند. اما او نمی‌فهمد یا او نمی‌خواهد اذعان کند که رییس جمهور صلاحیت و کنترول مستقیم اندکی بر این نوع اعتراضات دارد."

او گفت که این اعتراضات به طور کلی به دونالد ترمپ کمک می‌کند، زیرا به گفتۀ وی بر خلاف دیدگاه‌های بخش بزرگی از حامیان ترمپ است.

تراگات گفت: "حامیان او [ترمپ] به احتمال زیاد در انتخابات شرکت خواهند کرد درحالی که از سوی دیگر این اعتراضات ممکن جوانان عمدتاً دموکرات را که از جو بایدن حمایت می‌کنند، مایوس خواهد کرد."

قرار است جو بایدن به روز سه شنبه هفتم می در دیدارش از موزیم هالوکاست درمورد تلاش هایش برای مبارزه با یهودستیزی سخنرانی کند.

ترمپ این هفته با جلسات محکمۀ نیویارک در ارتباط به اتهامات جنایی‌ علیه وی مصروف است و نیز برای چندین گردهمایی جدید انتخاباتی آمادگی می‌گیرد.

گروه

XS
SM
MD
LG