لینک های دسترسی

Breaking News

نامزدان کابینۀ ترمپ برای گرفتن رای تایید به کانگرس می روند


آرشیف: جمهوری خواهان به این باور اند که همۀ نامزدان پیشنهادی از سنای امریکا رای اعتماد به دست خواهند آورد

قرار است در هفتۀ جاری، جلسات استماعیۀ سنای ایالات متحده به نامزدان پیشنهادی دونالد ترمپ، رئیس جمهور منتخب امریکا، به کرسی های بالا رای اعتماد دهند.

این جلسات استماعیه به مثابۀ یک آزمون برای آقای ترمپ است که آیا وی قادر خواهد بود تا با هم حزبی های جمهوریخواه خود در سنای امریکا کار کند و آجندای های خود را عملی کند یا خیر؟

آقای ترمپ باید اطمینان حاصل کند که از میان ۱۰۰ سناتور که ۵۲ تن آنان از حزب جمهوریخواه می باشند، یکجا بمانند و اعضای کابینۀ پیشنهادی وی را تائید کنند تا انتقال قدرت به صورت آرام صورت بگیرد.

در هفتۀ جاری انتظار می رود تا هفت جلسۀ استماعیه برای تائید وزرای پیشنهادی آقای ترمپ برگزار گردد. در نخستین جلسه جیف سسشن، نامزد آقای ترمپ برای وزارت عدلیه، و جان کیلی رسماً به حیث نامزد وزارت امنیت داخلی ایالات متحده به سنای امریکا معرفی خواهند شد.

انتظار می رود که این دو نامزد از سوی سناتوران دموکرات در مورد پیشنهاد آقای ترمپ در رابطه به مهاجرین، مثل اعمار دیوار در امتداد سرحد ایالات متحده و مکسیکو و تعهد رئیس جمهور منتخب امریکا مبنی برای تعلیق موقتی مهاجرین از مناطقی که فکر می شود، دهشت افگن صادر می کنند، مورد پرسش قرار بگیرند.

جلسات استماعیۀ سنای امریکا در مورد اعضای کابینۀ جدید نشان خواهد داد که آقای ترمپ تا چه اندازه می تواند خود را با سناتوران جمهوریخواه وفق بدهد.

قانون مراقبت های صحی باراک اوباما، رئیس جمهور فعلی امریکا و قانون اصلاحات مالیات از مسایل دیگری است که آقای ترمپ در سنای امریکا با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد.

امیدواری جمهوری خواهان

رای ولیمز، سناتور از حزب جمهوریخواه، می گوید که اکثر سناتوران جمهوریخواه از نامزدان پیشنهادی آقای ترمپ حمایت خواهند کرد و همکاری میان اعضای جمهوریخواه، وجود خواهد داشت.

آقای ولیمز همچنین گفت که حسن نیست و تشریک مساعی به ادارۀ جدید ایالات متحده اجازه خواهد داد تا با جمهوریخواهان یکجا کار کند، اما تائید کرد که تفاوت هایی نیز میان سنا و ادارۀ جدید موجود خواهد بود. اما در نهایت آنان باید به مشکلات فایق آیند.

قرار است پنج تن از نامزد های پیشنهادی آقای ترمپ روز چهار شنبه در جلسۀ استماعیۀ سنای ایالات متحده، حضور یابند و در عین روز، پس از برنده شدن در انتخابات، آقای ترمپ برای اولین بار در شهر نیویارک کنفرانس خبری خواهد داد.

شان اسپایسر، سخنگوی آقای ترمپ، می گوید در نهایت همۀ پنج نامزد پیشنهاد شده، رای اعتماد به دست خواهند آورد. به گفتۀ آقای اسپایسر، نه تنها جمهوریخواهان، بلکه دموکرات ها نیز به نامزد های پیشنهادی رای اعتماد خواهند داد.

جلسات ساختگی

تیم انتقال آقای ترمپ از طریق برگزاری جلسات ساختگی در یکی از ساختمان های حکومتی تلاش می کند تا نامزد های پیشنهادی رئیس جمهور منتخب امریکا را آمادۀ سوالات جدی سناتوران کند.

این تمرینات در برگیرندۀ پیش بینی سوالات گوناگون است که شامل نگرانی های روزمرۀ مردم به شمول قیمت تیل در بازار است.

در هر یک از این جلسات ساختگی استماعیۀ حد اقل یک اعتراض کننده نیز گنجانیده شده که ممکن تلاش کند روند جلسه را مختل کند. تا حال، نامزدان ۷۰ ساعت را در جلسات ساختگی تمرین کرده اند.

نامزدان پیشنهادی آقای ترمپ تا حال با ۸۷ سناتور به شمول ۳۷ سناتور دموکرات، ۳۰۰ ملاقات را انجام داده اند.

در همین حال، سناتوران دموکرات ابراز نگرانی کرده اند، زیرا اکثر نامزدان پیشنهادی آقای ترمپ تا هنوز روند بررسی اخلاقی را که از سوی دفتر اصول اخلاقی کنگره پیشنهاد شده بود، تا حال تکمیل نکرده اند. اما تا حال، نشانۀ وجود ندارد که این کار سبب تاخیر جلسات استماعیه گردد.

در میان نامزد های پیشنهادی آقای ترمپ، انتظار می رود که ریکس تیلرسن، نامزد پیشنهادی برای کرسی وزارت خارجه در جریان جلسۀ استماعیه با مشکل جدی مواجه خواهد بود، زیرا با وجود حملۀ سایبری روسیه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، آقای ترمپ خواهان روابط گرم با مسکو است.

در همین حال، شماری از سناتوران جمهوریخواه مثل جان مکین از ایالت اریزونا و لینزی گراهم از ایالت کرولینای جنوبی، نگرانی خود را در مورد روابط تلرسن با روسیه بیان کرده اند.

با وجود این همه نگرانی ها، مقامات تیم انتقال آقای ترمپ گفته اند که آقای تیلرسن رای اعتماد سنای ایالات متحده را به دست خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG