لینک های دسترسی

Breaking News

تظاهرات خشونت‌بار غزنی یک کشته و هشت زخمی برجا گذاشت


برخی از اعضای شورای ولایتی غزنی می‌گویند که باشندگان ولسوالی جاغوری با راه اندازی تظاهرات، دو منسوب پولیس را به تجاوز جنسی بر دو زن متهم کرده و خواهان مجازات آنان شده اند.

معترضان مدعی اند که به تازگی دو محافظ قوماندان امنیه جاغوری را به اتهام تجاوز جنسی بر دو زن در این ولسوالی گرفتار کرده اند.

فاطمه رحیمی، عضو شورای ولایتی غزنی روز دوشنبه ۲۷ اپریل (هشتم ثور) به صدای امریکا گفت: "معترضان فرمانده پولیس و مدیر جنایی ولسوالی را به فساد اخلاقی و ولسوال را به ضعف مدیریتی متهم می‌کنند و از حکومت مرکزی می‌خواهند که این مقام‌ها را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کنند."

این تظاهرات ناوقت دیروز آغاز شده و صبح امروز به خشونت کشیده شده است.

شاهدان می‌گویند که این تظاهرات پس از آن به خشونت کشیده شد که صبح امروز ولسوال جاغوری با برخی از بزرگان قومی در مقر این ولسوالی می‌خواست در پیوند به این موضوع دیدار و صحبت کند که با خشم معترضان رو به رو شده و آنان بر ساختمان ولسوالی یورش بردند.

مصطفی عبدالهی، فعال مدنی و یکی از شاهدان به صدای امریکا گفت که همزمان با یورش مردم، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن مظاهرکنندگان شلیک‌های هوایی کردند که در نتیجۀ آن شماری از معترضین زخم برداشته اند.

میر افغان مبارز، یکی از مسوولان شفاخانه ولایتی ولسوالی جاغوری به صدای امریکا گفت که تا اکنون "یک کشته و هشت زخمی از محل تظاهرات به این شفاخانه منتقل شده است."

وزارت داخله افغانستان می‌گوید که دو منسوب پولیس که متهم به تجاوز جنسی بر دو زن در ولسوالی جاغوری اند، بازداشت شده و برای بررسی این موضوع یک هیات از کابل به ولایت غزنی اعزام شده است.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت گفت که پس از این ادعاها، فرمانده پولیس و آمر جنایی ولسوالی جاغوری ولایت غزنی از وظایف شان نیز برکنار و برای تحقیق به کابل خواسته شده اند.

وزارت داخله به معترضان اطمینان داده است که هر منسوب پولیس که خلاف اصول رفتار کند مورد پیگرد جدی قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG