لینک های دسترسی

Breaking News

ادامۀ راهپیمایی‌های اعتراضی در ایران


معترضان ایرانی برای سومین روز پیهم به جاده ها برآمدند و خشم خود را به خاطر سقوط دادن یک طیارۀ مسافربری اوکراینی توسط حکومت آن کشور، بیان کردند.

ویدیو هایی که از ایران نشر شده نشان می دهد که نیرو های امنیتی آن کشور روز دوشنبه ۱۳ جنوری (۲۳ جدی) در مقابل معترضان از سلاح استفاده می کنند، اما مقام های ایرانی استفاده از سلاح را تکذیب کرده اند.

در اثر سقوط طیاره اوکراینی ۱۷۶ نفر کشته شد که شامل شهروندان افغانستان، ایران، کانادا، اوکراین، سویدن، آلمان و بریتانیا بودند.

تظاهرات ضد حکومتی در ایران در حالی شدت گرفته است که تنش میان واشنگتن و تهران به شدت اوج گرفته است.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده شام یکشنبه ۱۲جنوری (۲۲ جدی) در یک پیام تویتر خطاب به رهبران ایران گفت که معترضان را نکشید. او در این پیام نوشته است که مقام های ایرانی هزاران شهروند آن کشور را کشته و یا زندانی کرده است.

آقای ترمپ همچنین خواستار فعال شدن دوبارۀ خدمات انترنت در ایران شده است تا به گفتۀ وی خبرنگاران اجازه داشته باشند، آزادانه از وضعیت گزارش دهد.

از سوی دیگر، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، دوشنبه ۱۳ جنوری (۲۳ جدی) حضور سفیر بریتانیا را در تظاهرات تهران، خلاف اصول دیپلوماتیک خواند.

مک ایر، سفیر بریتانیا در تهران، شنبه شب گذشته، در جریان مظاهرات ضد حکومتی در نزدیکی پوهنتون امیر کبیر تهران برای مدت کوتاهی توسط نیرو های امنیتی ایران بازداشت شد.

در واکنش به بازداشت موقت سفیر بریتانیا، سفیر ایران مقیم لندن روز دوشنبه از سوی حکومت بریتانیا احضار شد.

XS
SM
MD
LG