لینک های دسترسی

Breaking News

تظاهرات هواداران تیم ثبات و همگرایی در فاریاب و تخار


هواداران دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، به دلیل آنچه تقلب سازمان‌یافته یاد می‌کنند، در شمال و شمال‌شرق افغانستان تظاهرات کردند.

این تظاهرات تحت تدابیر شدید امنیتی امروز دوشنبه دوم دسمبر (۱۱ قوس) در تخار و فاریاب راه‌اندازی شد.

معترضان هشدار دادند که اگر نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، با تقلب همراه باشد، هرگز آن را نمی‌پذیرند. آنان خواسته اند تا ۳۰۰هزار رایی که اساس بایومتریکی ندارد، باطل اعلام شود.

منان قاطع، به نمایندگی از دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی گفت اگر خواست‌های معترضان در نظر گرفته نشود، برای روزهای بعدی دامنۀ این اعتراض‌ها گسترده‌تر خواهد شد.

معترضان از کمیسیون‌های انتخاباتی خواستند تا با درنظرداشت اصل شفافیت، معضل آرای غیربایومتریک را جدی بگیرند تا از رفتن افغانستان به بحران جلوگیری کنند.

احسان‌الله قوانچ، یکی از معترضان در فاریاب گفت که کمیسیون انتخابات اعتبارش را مبنی بر اعلام‌نکردن به موقع نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری از دست داده و باید جامعه جهانی از بحران بیشتر در افغانستان جلوگیری کند.

روز گذشته نیز هواداران تیم ثبات و همگرایی در بغلان نیز تظاهرات کردند و جادۀ کابل – شمال را برای چند ساعت بستند.

این اعتراضات در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که روند شمارش آرا در ۲۷ ولایت تکمیل شده و نتایج آنها نیز به کابل رسیده است.

حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات به خبرنگاران گفت که کمیشنران کمیسیون انتخابات بر اساس قانون در مورد اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان تصمیم خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG