لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: رهبریت چین تهدید به کشورهای دموکراتیک است 


مایک پمپیو، وزیر خارجهٔ ایالات متحده امروز ۲۱ جولای (۳۱ سرطان) در لندن کشورهای جهان را به اقدام علیه حزب کمونست چین ترغیب کرد.

او پس از ملاقات به بوریس جانسن، صدر اعظم و سایر مقامات بریتانیایی، رهبریت چین را "یک تهدید" خواند.

وزیر خارجهٔ امریکا به خبرنگاران گفت که ایالات متحده می‌خواهد کشورهایی که ارزش دموکراسی و آزادی را می‌دانند و آنرا برای مردم و حاکمیت شان مهم می‌پندارد، موفق باشند.

او افزود که این کشورها باید تهدید حزب کمونست چین را درک کنند و باید خودشان و به گونه مشترک با دیگران کار کنند "تا آنچه دوباره بازگردد که به راستی از ما است."

کشیدگی‌های اخیر در روابط چین و کشورهای غربی به ویژه در رابطه به کنترول بیشتر چین بر هانگ‌کانگ، سبب شده است تا این کشورها اقدامات بی پیشینهٔ را روی دست گیرند.

بریتانیا هفتهٔ گذشته خریداری وسایل تکنالوژی 5G از شرکت هواوی چین را فسخ کرد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده این اقدام بریتانیا را ستود و گفت که او در واکنش به نگرانی‌های مرتبط به کروناویروس از لندن تقاضا کرده بود تا بر چین فشار بیاورد.

حکومت بریتانیا روز گذشته در واکنش به قانون جدید امنیتی چین در هانگ کانگ، پیمان استرداد مظنونان را با هانگ کانگ تعلیق کرد.

دامینیک راب، وزیر خارجۀ بریتانیا گفت که در مورد قوانین جدید سختگیرانۀ امنیتی چین در هانگ کانگ و نیز ادعاهای مبنی بر نقض حقوق بشر در چین به ویژه حقوق مسلمانان اویغور، نگران است.

پیش از این ایالات متحده، آسترالیا و کانادا نیز پیمان‌های استرداد مظنونان و مجرمان را با هانگ‌کانگ تعلیق کرده بودند.

چین این ادعاها را رد کرد و کشورهای غربی را به آغاز جنگ سرد علیه این کشور متهم کرد است.

XS
SM
MD
LG