لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین: روسیه برای اقدام تلافی‌جویانه به قدر کافی مهمات خوشه‌ای دارد


ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه ۱۶ جولای (۲۵ سرطان) منتشر شد، هشداد داد که اگر اوکراین از مهمات خوشه‌ای (کلستر) کار بگیرد، مسکو به اقدامات تلافی‌جویانه دست خواهد زد.

پوتین به تلویزیون دولتی روسیه گفت: ''روسیه ذخایر کافی مهمات مختلف خوشه‌ای را دارد."

این اظهارات رییس جمهور پوتین در حالی بیان شده است که اوکراین مهمات کلستر را از ایالات متحده دریافت می‌کند، اقدامی که به دلیل خطرات طولانی مدت برای غیرنظامیان موجب نگرانی شده است.

این مهمات جنجال‌ برانگیز همزمان می‌تواند تا چند صد انفجار‌ کوچک پراکنده را انجام بدهد، اما شماری از این بم‌ها می‌تواند بدون اینکه به صورت فوری انفجار کند، در زمین باقی بماند و غیرنظامیان را معروض به خطر کند.

پوتین همچنین گفته است: "اگر آنها [مقامات اوکراین] این [مهمات خوشه‌ای] را بر ضد ما کار بگیرند، ما حق اقدامات تلافی‌جویانه را برای خود حفظ می‌کنیم."

پوتین افزود که روسیه با وجود "کمبود مهمات در برخی موارد" هنوز از این سلاح ها استفاده نکرده است.

دیدبان حقوق بشر و اوکراین روسیه را متهم کرده اند که این کشور از قبل در میدان‌های جنگ اوکراین از مهمات خوشه‌ای استفاده کرده است.

شماری از کشور‌ها به ویژه کشور‌های اروپایی کنوانسیون ۲۰۰۸ منع استعمال مهمات خوشه‌ای را امضا کرده اند. اما روسیه، ایالات متحده و اوکراین هیچ یک عضویت این کنوانسیون را ندارند.

گروه‌های حامی حقوق بشر تصمیم ایالات متحده مبنی بر فراهم‌آوری مهمات خوشه‌ای برای اوکراین را به شدت محکوم کرده اند .

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، به تاریخ هفتم جولای گفت که اوکراین با کمبود مهمات مواجه است و به همین دلیل تصمیم گرفته است تا برای کیف مهمات خوشه‌ای (کلستر) ارسال کند.

رییس جمهور بایدن در مصاحبه‌ای با تلویزیون سی‌ان‌ان گفته است که تصمیم برای ارسال تسلیحات کلستر برای اوکراین برایش ''بسیار دشوار'' بود، اما تاکید کرد که با در نظر داشت کاهش مهمات اوکراین، نیاز بود تا به آن کشور این مهمات را ارسال کند تا کیف بتواند در مقابل تهاجم نظامی روسیه از خود دفاع کند.

بایدن گفت:‌ "از طرف من، این یک تصمیم بسیار دشوار بود. و به هر صورت، من با شرکای خود در این مورد صحبت کردم."

پس از این اظهارات بایدن،‌ ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، بدون ذکر مهمات کلستر، از تصمیم رییس جمهور ایالات متحده ابراز سپاس کرد و گفت که این بستهٔ کمک دفاعی به موقع و در حالی برای کشورش ارسال می‌شود که کیف نیاز مبرم به آن دارد.

زیلینسکی در تویتی نوشت: '' ما از مردم امریکا و رییس جمهور جوزف بایدن برای گام های قاطعی که اوکراین را برای پیروزی در مقابل دشمن و پیروزی دموکراسی در برابر دیکتاتوری نزدیک‌ تر می‌کند، سپاسگزار استیم. گسترش توانایی‌های دفاعی اوکراین وسایل جدیدی را برای کاهش اشغال سرزمین ما و نزدیک کردن صلح فراهم خواهد."

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین که به تاریخ ۲۴ فبروری ۲۰۲۲ آغاز شد، کشور‌های عضو ناتو به ارزش میلیارد‌ها دالر تسلیحات نظامی برای اوکراین فراهم کرده اند و این روند هنوز ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG