لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین به دعوت شی به چین سفر می‌کند


از رhست به چپ، شی جینپینگ، رییس جمهور چین، و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه (تصویر از آرشیف صدای امریکا)
از رhست به چپ، شی جینپینگ، رییس جمهور چین، و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه (تصویر از آرشیف صدای امریکا)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، روز پنجشنبه در یک سفر رسمی به دعوت شی‌جینپینگ، رییس جمهور چین، وارد بیجینگ خواهد شد.

وزارت خارجهٔ چین روز سه‌شنبه ۱۴ می (۲۵ ثور) گفت که سفر پوتین به چین دو روز دوام خواهد کرد.

پس از آنکه پوتین در ماه مارچ برای پنجمین بار به کرسی ریاست جمهوری روسیه رسید، این نخستین سفر رسمی او به خارج از کشورش می‌باشد. اما در شش ماه گذشته، این دومین بار است که رییس جمهور روسیه از چین بازدید می‌کند.

رییس جمهور پوتین در ماه اکتوبر سال گذشته برای اشتراک در نشستی به مناسبت سالروز ابتکار ''یک کمربند یک راه" به بیجینگ سفر کرد.

چند هفته قبل از اینکه روسیه در فبروری ۲۰۲۲ حملات تهاجمی خود را در اوکراین آغاز کند،‌ شی و پوتین تعهد مشارکت دوجانبه "بدون محدودیت" خود را امضا و اعلام کردند.

بیجینگ از آن زمان به اینسو به قابل اعتمادترین شریک اقتصادی و دپلوماتیک مسکو تبدیل شده است، زیرا کشورهای غربی در پاسخ به تهاجم نظامی مسکو بر کیف، تعزیرات اقتصادی شدیدی را بر روسیه وضع کرده‌اند.

پوتین در حالی به چین سفر می‌کند که یک ماه پیش، انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده،‌ از بیجینگ دیدار کرده بود.

بلینکن به تاریخ ۲۶ اپریل هنگام بازدید از بیجینگ نسبت به حمایت چین از صنایع دفاعی روسیه با ابراز"نگرانی جدی" به رهبران چین هشدار داد که واشنگتن می‌تواند تعزیراتی را به این خاطر بر بیجینگ اعمال کند.

قبل از اینکه وزارت خارجه چین از سفر پوتین به آن کشور خبر بدهد، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روز سه شنبه تعرفه‎ها را بر طیفی از کالاهای وارداتی از چین به شمول موترهای برقی، چپ‌های کمپیوتر و محصولات طبی بلند برد.

قصر سفید با نشر اعلامیه‌ای گفت که بایدن تعرفه‌های وضع شده توسط دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، را حفظ کرده و تعرفه‌های دیگر را نیز افزایش می‌دهد.

در بیانیه به "خطرات غیرقابل قبول" بر امنیت اقتصادی ایالات متحده که از "رویکردهای نامنصفانۀ چین" ناشی می‌شود، اشاره شده است.

چین، بزرگترین تأمین‌کننده مایکروچیپ‌ها، ماشین‌آلات و سایر موادی است که برای ساخت مهمات و سوخت میزایل‌ها و سایر موارد با کاربرد دوگانه‌ به کار می‌روند و مسکو از آنها برای تقویت پایگاه صنعتی دفاعی خود در جنگ علیه اوکراین، استفاده می‌کند.

بخشی از این گزارش از خبرگزاری فرانس پرس گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG