لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین: تا رسیدن به همۀ اهداف، 'عملیات خاص نظامی' در اوکراین ادامه خواهد یافت


ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، روز سه شنبه ۱۲ اپریل (‌۲۳ حمل) تعهد کرد که تهاجم نظامی خود را در اوکراین تا زمانی ادامه خواهد داد که به همۀ " اهداف‌اش'' در آن کشور به دست یاید.

خبرگزاری اسوشتیدپرس گزارش داده است که با وجود عقب‌نشینی قوای روسی از اطراف کیف و متقبل شدن تلفات قابل ملاحظه، آقای پوتین اصرار کرده است که ''کمپاین'' روسیه در اوکراین "طبق پلان" به پیش می‌رود.

رییس جمهور پوتین همچنین اصرار کرد که هدف از تهاجم نظامی‌اش در اوکراین محافظت از بخش شرقی اوکراین بوده است تا "امنیت خود روسیه را تامین کند". شورشیان مورد حمایت مسکو از سال ۲۰۱۴ به این سو در شرق اوکراین، درگیر جنگ با حکومت اوکراین بوده است.

آقای پوتین همچنین گفته است که "هیچ گزینۀ دیگر نداشت" مگر اینکه به گفتهٔ او "عملیات خاص نظامی" را در اوکراین راه‌اندازی کند و تعهد کرد که تهاجم نظامی "تا تکمیل شدن آن و انجام وظایفی که پیش‌بینی شده است، ادامه خواهد داشت".

پس از آنکه قوای روسی در نزدیکی کیف، پایتخت اوکراین، با مقاومت شدید مواجه شد، مسکو حال تمرکز فعالیت نظامی خود را در منطقهٔ شرقی دونباس متمرکز کرده است، منطقه‌ای که اوکراین روز سه شنبه تحقیقات‌اش را در مورد ادعای استعمال مواد زهری علیه قوای خود آغاز کرده است.

بر اساس گزارش اسوشتیدپرس، تا حال مشخص نشده است که چه نوع "مواد زهری" علیه قوای اوکراینی استعمال شده است. اما مقام‌های غربی هشدار داده اند که استعمال هرگونه سلاح کیمیایی توسط روسیه، منازعهٔ اوکراین را تشدید خواهد کرد.

روسیه تهاجم نظامی خود را به تاریخ ۲۴ فبروری سال روان میلادی در اوکراین آغاز کرد و به گفتهٔ مقام‌های غربی، هدف مسکو تصرف کیف، سرنگونی حکومت کنونی و در نهایت تشکیل رژیم دوست‌دار مسکو است.

اما در جریان شش هفته تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، پیشرفت قوای روسی متوقف شده و قوای روسی احتمالاََ متقبل تلفات سنگین شده است.

علاوه بر آن، قوای نظامی روسیه در اوکراین متهم به کشتار غیرنظامیان و سایر قساوت‌ها شده است.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین،‌کشورهای غربی به خصوص ایالات متحده تا حال چندین بار بر روسیه تعزیرات وضع کرده اند.

علاوه بر آن، ایالات متحده و متحدین آن، نه تنها کمک‌های مالی برای اوکراین فراهم کرده اند، بلکه سلاح و تجهیزات مدرن نظامی را نیز در اختیار این کشور قرار داده اند.

در همین حال، ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، در دو روز گذشته همواره گفته است که روسیه برای تصرف شهر‌های بیشتر در کشورش احتمالاََ تسلیحات کیمیایی استعمال کند و از اینرو، نیاز است تا جامعهٔ جهانی در مقابل روسیه شدیدتر و سریع‌تر عمل کند.

از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه در ماه فبروری تا اکنون، هزاران نفر به شمول غیرنظامیان در اوکراین کشته و زخمی شدند و میلیون‌ها نفر دیگر آواره یا مجبور به ترک کشورشان شده اند.

بر اساس آخرین آمار نشر شده، پس از تهاجم نظامی روسیه، بیش از ۴.۵ میلیون اوکراینی مجبور به ترک کشورش‌شان شده اند و بیش از ۷.۱ میلیون نفر در داخل اوکراین بیجا شده اند.

XS
SM
MD
LG