لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین حمایت ترکیه و ایران را برای طرح صلح سوریه به دست آورد


پوتین دو روز پس از ملاقات با بشارالاسد، با روسای جمهور ترکیه و ایران دیدار کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه حمایت ترکیه و ایران را برای میزبانی کنگره صلح سوریه بدست آورد.

توافق مسکو، انقره و تهران برای پایان دادن جنگ داخلی سوریه پس از آن بدست آمد که آقای پوتین روز چهارشنبه با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در شهر تفریحی سوچی ملاقات کرد.

رئیس جمهور پوتین پیش از این ملاقات، روز دوشنبه با بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه نیز در همین شهر دیدار کرده بود.

روسای جمهور روسیه، ترکیه و ایران با نشر یک اعلامیه مشترک از حکومت سوریه و مخالفین میانه رو بشارالاسد خواستند تا در کنگره که به منظور مذاکره روی آوردن صلح در سوریه در شهر سوچی برگزاری می گردد، به گونه "سازنده" اشتراک کنند.

پوتین در حالیکه اردوغان و روحانی در کنار او نشسته بودند، به خبرنگاران گفت که این کنگره روی "پرسش های کلیدی" آجندای ملی سوریه بحث خواهد کرد.

رئیس جمهور پوتین افزود که ترسیم چارچوب برای ساختار آینده دولت در سوریه، تصویب قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات بر مبنای این قانون و زیر نظارت ملل متحد در آن کشور، موضوعات اصلی بحث این کنگره است.

روسیه و ایران از حامیان اصلی حکومت بشارالاسد می باشند در حالیکه ترکیه از گروه های مخالف آقای اسد پشتیبانی می کند.

از آنجاییکه ترکیه با دعوت برخی گروه های کرد سوری در این کنگره مخالف است، تا کنون فهرست نهایی از اشتراک کنندگان کنگره صلح سوریه در شهر سوچی نشر نشده است.

ملاقات پوتین، اردوغان و روحانی در حالی انجام شد که گروه های مخالف حکومت بشارالاسد برای اتخاذ یک موقف مشترک در مذاکرات صلح، در ریاض پایتخت عربستان سعودی با هم دیدار کردند.

تلویزیون العربیه گزارش داده است که مخالفین دمشق بار دیگر بر خواست دیرینه شان مبنی بر برکناری بشارالاسد از قدرت تاکید ورزیدند.

از جنگ داخلی سوریه حدود هفت سال سپری می شود و در اثر آن صد ها هزار نفر کشته و بیش از ۱۱ میلیون نفر دیگر از خانه های شان بیجا شده است.

تا کنون تمام تلاش های دیپلوماتیک برای پایان دادن به این جنگ ناکام مانده است.

XS
SM
MD
LG