لینک های دسترسی

Breaking News

قطر در جستجوی حمایت امریکا از مذاکره با سعودی است


ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، به تاریخ ۲۷ جون با شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجۀ قطر، در واشنگتن ملاقات کرد

وزیر خارجۀ قطر روز جمعه گفت کشورش علاقمند است با کشور های عربی برای حل بن بست پیش آمده، مذاکره کند، مشروط بر اینکهبر حاکمیت آن کشور، مداخله صورت نگیرد.

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجۀ قطر، در جریان سفرش به واشنگتن گفت که کشورش مایل است با قدرت های منطقه وارد مذاکره شود.

آقای آل ثانی گفت که ایالات متحده نقش عمدۀ را برای قطر ایفا کرده است و ابراز امیدواری کرد تا واشنگتن بر کشور های عربی که روابط دیپلوماتیک و تجارتی خود را با قطر قطع کرده اند، فشار وارد کند تا با مقامات قطری وارد مذاکره شوند، نه اینکه بر آن کشور، دیکته کنند.

به گفتۀ آقای آل ثانی، قطر و ایالات متحده توافق کرده اند که بهترین راه، ترغیب به مذاکرات است، نه تعیین ضرب الاجل.

به تاریج پنجم ما جون، عربستان سعودی، مصر، امارات متحدۀ عرب و بحرین روابط خود را با قطر قطع کردند. این کشور ها اتهام وارد کرده اند که قطر دهشت افگنی را تمویل می کند، اتهامی که از سوی مقامات دوحه رد شده و آنرا بی اساس خوانده اند. چنین اتهام از سوی دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، نیز مطرح شده است.

به تعقیب آن، عربستان سعودی و سایر کشور های عربی که روابط شان را با قطر قطع کرده اند، فهرست از تقاضای خود را به دولت شاهی قطر تحویل داده اند تا بحران به وجود آمده با قطر پایان یابد.

کاهش روابط قطر با ایران، قطع رابطۀ قطر با گروه اخوان المسلمین و حزب الله لبنان، از خواست های عمدۀ عربستان سعودی و سایر کشور های عربی از مقامات دوحه است. مسدود کردن شبکۀ تلویزیونی الجزیره که از سوی عربستان سعودی به مثابۀ منبع منازعه میان قطر و همسایه های آن کشور خواند شده است، نیز از خواست های ریاض و متحدین آن می باشد.

فهرست این تقاضا ها که شامل ۱۳ مورد می شود، توسط مقامات کویتی به مقامات قطری تحویل داده شده است. این کشور های عربی از قطر همچنین خواسته اند تا به حضور نظامی ترکیه در آن کشور خاتمه بدهد.

در همین حال، مقامات ترکیه گفته اند که آنان پلان ندارند تا پایگاه نظامی خود را در قطر مسدود کنند.

پس از ارایه خواست های کشور های همسیایه قطر، وزیر خارجۀ ایالات متحده گفت که برخی از درخواست های عربستان سعودی و متحدین آن از قطر "بسیار دشوار خواهد بود" تا از سوی مقامات دوحه عملی گردد.

استیف گرند، رئیس ستراتیژی شرق میانه در شورای اتلانتیک، نیز می گوید که خواست های که از سوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، مطرح شده است، "غیر واقعبینانه" است.

اما ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که روابط خود را با قطر قطع کرده اند، تا حال از خود تمایل نشان نداده است تا از خواست خود بکاهد.

ریکس تیلر سن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، گفته است که کشورش از طرفین ذیدخل در موضوع خواسته است تا همه آنان در عقب میز مذاکرات به راه حل سیاسی دست یابند.

XS
SM
MD
LG