لینک های دسترسی

Breaking News

ادامۀ اختلاف نظر روی توافقنامه میان امریکا و طالبان


مذاکرات روز یکشنبه چهارم ماه اگست نیز ادامه خواهد یافت.
مذاکرات روز یکشنبه چهارم ماه اگست نیز ادامه خواهد یافت.

قبل از آغاز مذاکرات دوحه، خوشبینی های روی دسترسی به یک توافق میان امریکا و طالبان وجود داشت، اما اظهارات اخیر جوانب مذاکره کننده، نشان دهندۀ ادامۀ اختلافات میان دو طرف است.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان یکبار دیگر تاکید کرده است که آنان به دنبال توافق صلحی اند که به خروج نظامیان امریکایی منجر شود و هر گونه خروج از افغانستان براساس شرایط و وضعیت موجود در منطقه خواهد بود.

اما، سهیل شاهین، سخنگوی هیات مذاکره کنندۀ طالبان در قطر در صفحۀ تویتر خود نگاشته است "اگر توافقنامه نهایی شود، تمام نظامیان خارجی از افغانستان خارج شده و راه برای آغاز مذاکرات با جناح های افغان باز خواهد شد."

بااینحال، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح در پیام تویتر خود نگاشته است که گروه طالبان "نشانه های از تمایل برای توافق نشان داده اند" و جانب امریکا برای دسترسی به یک توافق به گفتۀ زلمی خلیلزاد "خوب" آماده است.

مذاکرات روز شنبۀ امریکا و طالبان پشت در های بسته صورت گرفت و تا هنوز مشخص نیست که میان دو طرف تا چه حد روی مسالۀ خروج نظامیان امریکایی از افغانستان و دستیابی به صلح و یا برعکس، توافق نظر وجود دارد.

ادریس رحمانی، تحلیلگر مسایل سیاسی مستقر در واشنگتن به این باور است که با در نظر داشت اظهارات دو طرف مذاکره کننده، آنان تلاش می کنند با توجه به عجلۀ طرف مقابل برای رسیدن به یک توافق، از موقف اولی خود کوتاه نیایند.

اما، عمر صمد، دیپلومات پیشین افغان در کانادا و فرانسه به صدای امریکا گفت "امکان دارد در این دور طرفین یک تفاهمنامه یی را که جز پروسۀ عمومی است امضا کنند، نه توافقنامه روی موضوع صلح و آیندۀ سیاسی افغانستان."

یکی از تلاش های که انتظار می رفت در مذاکرات با طالبان مطرح شود، کاهش خشونت ها در افغانستان بود؛ اما آن گروه در این اواخر به حملات انتحاری، بم گذاری های کنار جاده و حملات گروهی شان سرعت بخشیده اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز روز شنبه سوم ماه اگست به نیرو های امنیتی و دفاعی آن کشور هدایت داده است که تا زمان آغاز مذاکرات صلح با گروه طالبان، به حملات خود بر مواضع آن گروه "با شدت" ادامه دهند.

تا هنوز روشن نیست که این مذاکرات برای چند روز ادامه خواهد یافت، اما یکتن از هیات گروه طالبان بدون اینکه نامش افشا شود به صدای امریکا گفت که انتظار دارند این مذاکرات تا هفتم اگست پایان یابد.

این عضو گروه طالبان گفته است که هیات آن گروه قرار است غرض مذاکرات به ازبکستان برود.

XS
SM
MD
LG