لینک های دسترسی

Breaking News

صدر اعظم قطر: معاملۀ آزادی گروگانان میان اسراییل و حماس در مراحل نهایی قرار دارد 


شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، صدر اعظم و وزیر خارجۀ قطر
شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، صدر اعظم و وزیر خارجۀ قطر

صدر اعظم قطر امروز ۱۹ نومبر (۲۸ عقرب) گفت که در مقابل معاملۀ آزادی گروگانان از نزد گروه حماس اکنون فقط چند چالش‌ "عملی کوچک" قرار دارد.

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی که وزیر خارجۀ قطر نیز است در یک کنفرانس مشترک خبری با جوسیپ بوریل، رییس پالیسی خارجی اتحادیۀ اروپا گفت: "چالش‌های باقی مانده در مذاکرات در مقایسه با چالش‌های بزرگ، بسیار کوچک اند. این چالش‌ها بیشتر لوژستیکی و بیشتر عملی اند."

اما او در این مورد معلومات بیشتر ارایه نکرد.

مقامات اسراییلی گفته اند که گروه حماس در جریان حملۀ هفتم اکتوبر حدود ۲۴۰ نفر را گروگان گرفتند.

قطر برای رهایی این گروگانان نقش میانجی را بازی کرده تا در مقابل آن اسراییل آتش‌بس موقت را اعلان کند. در نتیجۀ این تلاش قطر تا اکنون چهار گروگان آزاد شده است.

صدر اعظم قطر افزود که این معامله در چند هفتۀ گذشته با فراز و نشیب همراه بود. او گفت: "اکنون بیشتر مطمین استم که به رسیدن به یک معامله به اندازۀ کافی نزدیک شده ایم".

اسراییل گفته است که حماس در جریان حمله بر اسراییل حدود ۱۲۰۰ نفر را کشت که اکثریت شان غیرنظامیان بودند و تعهد کرده است که این گروه را از بین خواهد برد.

گروه حماس که کنترول غزه را در دست دارد گفته است که در پی حملات متداوم اسراییل ۱۲۳۰۰ نفر در غزه کشته شده اند که بیش از ۵۰۰۰ آن کودکان اند. هرچند آمار ارایه شده از سوی مقام‌های صحی غزه توسط هیچ نهاد مستقل تایید یا رد نشده است.

بوریل در این حال خواستار رهایی بدون قید و شرط تمامی گروگانان شده و حملۀ حماس بر اسراییل را تقبیح کرده است.

او ضمن تقاضا برای توقف فوری خشونت‌ها و تامین صلح پایدار در منطقه گفت: "وحشت‌ سلسلۀ مراتب ندارد، یک وحشت نمی‌تواند وحشت دیگر را توجیه کند."

واشنگتن پست دیروز گزارش داد که توافق ابتدایی برای آزادی زنان و کودکان صورت گرفته است، اما پس از آن ایالات متحده گفت که برای معاملۀ رهایی گروگانان میان اسراییل و حماس هنوز هم کار می‌کند.

این روز نامه به نقل از منابعی که از آنان نام نگرفته، گزارش داد که تمام گروه‌های دیگر برای پنج روز جنگ را متوقف خواهند کرد و شماری از گروگانان در چند دسته رها خواهند شد. اما قصر سفید این گزارش را رد کرد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده هفتۀ گذشته گفت که تا اندازه‌ای امیدوار رسیدن به یک توافق است. اما اسراییل گفته است که تا زمان رهایی تمامی گروگانان آتش‌بس نخواهد کرد.

گروه

XS
SM
MD
LG