لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش‌ها به انفجار در میدان هوایی کابل؛ ناتو: روند تخلیه نباید متوقف شود


ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) پس از وقوع دو انفجار در میدان هوایی کابل گفته است نیروهای متحدین با وجود "حمله تروریستی وحشتناک" تا حد ممکن افراد آسیب‌پذیر را از کابل خارج کنند.

آقای ستولتنبرگ روز پنجشنبه ۲۶ اگست (چهارم سنبله) در یک پیام تویتر نگاشته است: "انتقال هرچه بیشتر افراد به محل امن و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اولویت ما باقی می‌ماند".

خبرگزاری اعماق که همواره تبلیغات و فعالیت‌های مرتبط با داعش را بازتاب می‌دهد، در کانال تلگرام خود نگاشته است که حملۀ روز پنجشنبه در بیرون میدان هوایی کابل را یک مهاجم انتحاری داعش انجام داده است.

داعش ادعا کرده است که مهاجم انتحاری آن گروه "توانست خود را میان جمعیتی از ترجمان‌ها و همکاران اردوی امریکا در کمپ باران در نزدیکی میدان هوایی کابل برساند و واسکت انتحاری خود را منفجر کند که در اثر آن، به شمول جنگجویان طالبان، ۶۰ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند."

این انفجار شام پنجشنبه در نزدیکی یکی از دروازه‌های ورودی میدان هوایی کابل، جاییکه هزاران نفر در تلاش برای بیرون شدن از افغانستان تجمع کرده بودند، به وقوع پیوست.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که کم از کم ۶۰ نفر به شمول کودکان در این رویداد کشته شده و ۱۴۳ نفر دیگر زخمی شده اند. شمار زیاد زخمی شدگان این رویداد به شفاخانۀ ایمرجنسی کابل منتقل شده اند.

پس از این انفجار، منابع استخباراتی به صدای امریکا گفته اند که انفجار دیگری در نزدیکی هوتل باران در ۲۰۰ متری دروازۀ میدان هوایی کابل صورت گرفته است، اما جزییات بیشتری ارایه نکرده اند.

درهمین حال مقامات قصر سفید گفته اند که جوبایدن، رییس جمهور امریکا از خبر انفجار در میدان هوایی کابل مطلع شده است و حتا ملاقات خود را با صدر اعظم اسراییل، به خاطر رسیدگی به وضعیت در افغانستان، به تعویق انداخته است.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان نیز حمله امروز بر میدان هوایی کابل را به شدیدترین الفاظ تقبیح کرده و آن را جنایت ضد بشری و حمله بر مردم افغانستان خوانده است

چارلز میشل، رییس کمیسیون اروپا نیز درخواست ستولتنبرگ را مبنی بر ادامۀ عملیات تخلیه از افغانستان تایید کرد. او در تویتی نوشت: "حفظ امنیت عبور به میدان هوایی همچنین حیاتی است."

افزون بر آن عبدالله عبدالله از آدرس شورای عالی مصالحه ملی حمله در میدان هوایی را محکوم کرده و خواستار توجه بیشتر در زمینهٔ تامین امنیت مردم شده است.

آقای عبدالله در صفحهٔ فیسبوک خود نگاشته است: "خبر غم‌انگیز حمله‌ی تروریستی در دروازه‌ی ورودی میدان هوایی بین‌المللی کابل که در پی آن ده‌ها تن از هموطنان ما شهید و زخمی شد‌ند، باعث اندوه عمیق ما شد. "

بوریس جانسن، صدر اعظم بریتانیا گفته است که عملیات خروج شهروندان بریتانیایی و افغان ها از کابل ادامه پیدا خواهد کرد.

آقای جانسن در مورد این حمله گفت است: "ما برای آن آماده بودیم. ما به آن عملیات ادامه می دهیم، در حال حاضر به انتهای آن نزدیک شده ایم."

وزارت دفاع بریتانیا در تویتی نوشته است که در این رویدادها به سربازان شان کدام آسیبی نرسیده است.

انگلا مرکل صدراعظم آلمان همچنین حمله "فجیع" روز پنجشنبه در خارج از میدان هوایی را محکوم کرده است.

خانم مرکل گفته است: "ما هنوز همه جزییات را نمی دانیم اما تروریست ها افرادی را که عقب دروازه های میدان هوایی منتظر بودند و امیدوار بودند آنجا را ترک کنند ، هدف قرار دادند. آنها امنیت و آزادی می‌خواستند و به همین دلیل این یک حمله کاملاً فجیع در شرایط بسیار بسیار پرتنش است."

گروه طالبان نیز این حمله را محکوم کرده و محمد سهیل شاهین سخنگوی این گروه در صفحه تویترش نوشته است: "انفجار در ساحه‌ای رخ داده است که مسوولیت امنیتی آن به دوش امریکایی‌ها می‌باشد."

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که برای خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان چند روزی بیش نمانده است اما هنوز هم به گفته انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده کم از کم ۱۵۰۰ شهروند امریکایی و هزاران تن شهروند افغان که در دو دهه پسین با نیروهای نظامی ناتو به ویژه نظامیان امریکایی کار کرده اند، منتظر خروج از افغانستان استند.

XS
SM
MD
LG