لینک های دسترسی

Breaking News

باران بی‌پیشینه در چین جان ۲۵ نفر را گرفت


کم از کم ۲۵ نفر در یک ساحۀ مرکزی چین در اثر سیلاب و لغزش زمین که از بارندگی شدید و بی پیشینه در این ساحه ناشی می‌شد، جان باختند.

پس از بارندگی شدید که سبب بلند رفتن سطح آب دریاها در ولایت مرکزی هنان شد، شی جینپینگ، رییس جمهور آن کشور وضعیت را "بی‌نهایت وخیم" توصیف کرد و گفت که تدابیر جلوگیری از سیلاب وارد "مرحلۀ حساس" شده است.

مقام‌های محلی در ساحۀ ژانگژو که شاهد بیشترین حجم بارندگی بوده است، از تخلیۀ حدود ۲۰۰ هزار باشندۀ این شهر به ساحات امن خبر داده و گفته نظامیان در این شهر که بیش از ده میلیون جمعیت دارد، به تلاش‌های نجات ادامه می‌دهند.

بیشترین تلفات در اثر وارد شدن آب به متروی شهر ژانگژو وارد شد که منجر به مرگ کم از کم ۱۲ نفر شد. مقام‌ها گفته اند که امدادرسانان مجبور شدند که برای نجات مسافران این مترو، سقف شماری از کابین ها را باز کنند.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده نشان می‌دهد که سیلاب وارد تونل متروی شهر ژانگژو شده و مسافران سراسیمه و هراسان تلاش دارند برای نجات شان خود را از کلکین‌های مترو که نصف آن زیر آب است، به بیرون بکشند.

تلویزیون دولتی چین گزارش داد که کم از کم ۱۳ نفر در چندین روستای مجاور ژانگژو در اثر لغزش زمین و فروریختن سقف منازل شان جان باختند.

به دنبال وخامت اوضاع جوی، مسوولان بلندترین سطح حالت اضطرار را در ولایت هنان اعلام کردند، جاییکه شمار زیاد جاده ها در اثر لغزش زمین تخریب شده، شماری از روستاها تخلیه شده و ارتباطات مخابراتی با ساحات زیادی قطع شده است.

اردوی خلق چین روز چهارشنبه ۲۱ جولای (۳۰ سرطان) اعلام کرد که از تخریب یک بند آب که سرازیر شدن سیلاب آن را تهدید می‌کرد جلوگیری شده و مجرای جدید برای تخلیۀ سیلاب در بدنۀ این بند موفقانه ایجاد شد.

دانشمندان می‌گویندکه تغییرات اقلیمی سبب وخامت بیش از حد سیلاب‌ها در سرتاسر جهان شده است.

XS
SM
MD
LG