لینک های دسترسی

Breaking News

صلیب سرخ از احتمال قطع مساعدت‌های مالی به ۲۵ شفاخانه در افغانستان خبر داد


کمیته بین المللی صلیب سرخ می‌گوید که به دلیل محدودیت های مالی احتمالاً تا پایان ماه جاری میلادی مساعدت‌های مالی این کمیته به ۲۵ شفاخانه در افغانستان متوقف شود.

دییگو الکانترا، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز پنجشنبه ۱۷ اگست (۲۶ اسد) گفت: "اگرچه به تعامل با وزارتخانه‌های حکومتی، تمویل کنندگان و سازمان‌ها برای یافتن میکانیزم حمایت پایدار جایگزینی برای بخش شفاخانه‌ها ادامه می‌دهیم، اما انتظار می‌رود حذف تدریجی برنامه‌های (صلیب سرخ) برای شفاخانه‌ها در پایان ماه اگست آغاز شود. "

الکانترا گفت: " صلیب سرخ امکانات و منابع لازم را برای حفظ تمامی فعالیت‌های بخش مراقبت‌های صحی در درازمدت ندارد."

کمیته بین المللی صلیب سرخ در ماه اپریل اعلام کرد که هیت مدیرهٔ این کمیته کاهش بودجهٔ ۴۷۵.۳۰ میلیون دالری را برای هزینه سال ۲۰۲۳ و اوایل سال ۲۰۲۴ تصویب کرده و عملیات‌ها را در برخی جاها به حالت تعلیق درآورده است.

‌سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت: "ما در مورد مشکلات مالی که کمیتهٔ بین المللی صلیب سرخ با آن روبه رو است با امارت اسلامی افغانستان به گونه شفاف صحبت کرده ایم و آنان از بازگشت کامل مسوولیت‌های خدمات صحی به وزارت صحت عامه مطلع استند."

صلیب سرخ گفته است که سایر برنامه‌های صحی در افغانستان از جمله حمایت از برنامه توانبخشی به افراد دارای معلولیت ادامه خواهد یافت.

وزارت صحت حکومت طالبان تاکنون در مورد اظهارنظر نکرده است.

مشخص نیست که چقدر هزینه برای پیشبرد فعالیت‌ها از جمله پرداخت معاشات در این شفاخانه‌های بزرگ افغانستان که برای میلیون‌ها افغان خدمات فراهم می‌کند، نیاز است و آیا مقامات طالبان قادر خواهند بود این بودجه را تامین کنند یا خیر؟

این شفاخانه‌ها از چند ماه پس از خروج نیروهای خارجی در اگست ۲۰۲۱ توسط کمیته بین المللی صلیب سرخ حمایت می‌شوند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ابتدا ۳۳ شفاخانه را تحت پوشش قرار می‌داد و حقوق بیش از ۱۰ هزار کارمند صحی و برخی تجهیزات طبی را پرداخت می‌کرد. اما مساعدت‌های مالی به هشت شفاخانه قبلاً متوقف شده‌اند.

این شفاخانه‌ها هزاران بستر را برای بیماران فراهم کرده و مناطق با بیش از ۲۵ میلیون نفر - بیش از نیمی از جمعیت – را تحت پوشش قرار می‌دهند.

گروه

XS
SM
MD
LG