لینک های دسترسی

Breaking News

آیا کمک‌های خارجی به افغانستان کاهش می‌یابد؟


چند منبع آگاه از کنفرانس ژنیو برای افغانستان گفته‌اند که شماری از کشورهای کمک کننده به افغانستان سطح کمک‌های خود را به این کشور کاهش داده اند.

خبرگزاری رویترز از قول سه منبع آگاه از این کنفراس که قرار است به تاریخ ۲۳-۲۴ نومبر در سویس برگزار شود، گزارش داده است که سردرگمی و عدم پیشرفت در مذاکرات صلح سبب شده است که شماری از کمک کنندگان خارجی به افغانستان به ادامۀ کمک به این کشور بی میل شوند.

ایالات متحده آرزومند است تا با موفقیت روند صلح افغانستان، زمینه برای خروج کامل نظامیان امریکایی و ناتو از آن کشور تا ماه می سال ۲۰۲۱ مساعد شود، اما خروج نظامیان خارجی از افغانستان که هنوز هم متکی به کمک خارجی است، نگرانی‌ها را از افزایش نفوذ طالبان در قدرت و از دست رفتن دستآوردهای دو دهۀ پسین در زمینۀ حقوق بشر، آزادی بیان، حقوق زنان و حق آموزش دختران افزایش بخشیده است.

اندرو واتکینس، تحلیلگر مسایل افغانستان در گروه بین‌المللی بحران به خبرگزاری رویترز گفته است که هرگونه حکومتی که در آینده در افغانستان شکل گیرد، به پیمانۀ حکومت کنونی آن کشور متکی به کمک‌های خارجی خواهد بود.

افزون بر احتمال کاهش کمک‌های خارجی به افغانستان، منابع آگاه از کنفرانس ژنیو به خبرگزاری رویترز گفته اند که کمک‌ کنندگان خارجی شرایط سختگیرانه را برای مصرف کمک‌ها به افغانستان وضع کرده و تعهد آنان بر خلاف گذشته کوتاه مدت خواهد بود.

یکی از این منابع به خبرگزاری رویترز گفته است که ایالات متحده به صفت بزرگترین کمک کنندۀ حکومت افغانستان، کمک‌های خود را برای آن کشور به نصف کاهش داده و بر خلاف گذشته که برای چهار سال تعهد می‌کرد، اینبار تعهدات کمک به افغانستان یک ساله خواهد بود.

دو منبع دیگر به خبرگزاری رویترز گفته است که سایر اعضای ناتو مثل بریتانیا و فرانسه نیز کمک‌های خود را به افغانستان کاهش داده و به گفتۀ آنان کمک‌های آسترالیا به افغانستان نیز ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.

با اینحال، مقام‌های رسمی حکومت‌های ایالات متحده، آسترالیا، فرانسه و بریتانیا تا کنون به پرسش‌ها در مورد احتمال کاهش کمک این کشورها به افغانستان پاسخ نداده اند.

سخنگوی وزارت مالیۀ افغانستان نیز به خبرگزاری رویترز گفته است که تبصره در مورد کاهش کمک‎های خارجی به افغانستان پیش از وقت است و به گفتۀ وی حکومت افغانستان انتظار ندارد که این کمک‌ها کاهش یابد.

پس از فروپاشی رژیم طالبان در افغانستان جامعۀ جهانی تا کنون برای بازسازی افغانستان کمک مالی فراهم کرده اند. تعهدات مالی به "صندوق پولی بازسازی افغانستان" هر چهار سال یکبار صورت گرفته و از سوی بانک جهانی مدیریت می‌شود.

کمک کنندگان خارجی افغانستان در سال ۲۰۱۶ در کنفرانسی در بلجیم وعدۀ فراهم آوری ۱۵.۲ میلیارد دالر را برای سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ به افغانستان کردند.

پیش از این پیکا هاویستو، وزیر خارجۀ فنلند که یکجا با ملل متحد کنفرانس ژنیو برای افغانستان را میزبانی می‌کند، گفته بود که بزرگترین تغییر در ادامۀ تعهدات مالی کشورهای کمک کننده به افغانستان این خواهد بود که تعهد آنان اینبار برای یکسال خواهد بود.

وزیر خارجۀ فنلند همچنین گفته است که "شرایط سختگیرانه" وضع خواهد شد تا به نگرانی ها در مورد احتمال فساد در مصرف این کمک‌ها رسیدگی و از دستآوردهای دو دهۀ گذشته در آن کشور حفاظت شود.

XS
SM
MD
LG