لینک های دسترسی

Breaking News

روند ثبت افغان‌های بدون اسناد قانونی در پاکستان پایان یافت


ثبت نام افغان های مهاجر در پاکستان پس از هفت ماه به پایان رسید.
ثبت نام افغان های مهاجر در پاکستان پس از هفت ماه به پایان رسید.

روند ثبت نام افغان‌های مهاجر در پاکستان که اسناد قانونی نداشتند، به پایان رسید و به گفته مقام‌های وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان در این مدت بیش ۸۵۰ هزار افغان ثبت نام شده است.

حفیظ احمد میاخیل، سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که این روند تحت نظارت کمیتۀ مشترک افغانستان و پاکستان هفت ماه قبل آغاز شده بود.

آقای میاخیل افزود "به توافق دولت افغانستان و پاکستان، آن عده از افغان‌های مهاجر در پاکستان که پیش از این، ثبت و راجستر نبودند، آنان ثبت و راجستر شدند و این پروسه پس از مدتی به پایان رسید و ۸۵۰هزار هموطنان ما در پاکستان ثبت و راجستر شد، اکنون برای آنان کارت‌های به نام ای.سی.سی داده می‌شود و اقامت آنان در پاکستان قانونی می‌شود".

بربنیاد گزارش کمتیۀ مشترک ثبت نام افغان‌های بدون اسناد قانونی در پاکستان، ۲۲۰ هزار و ۱۶۹ خانوادۀ افغان که تعداد شان به ۸۶۱ هزار و ۷۰۲ تن می‌رسد ثبت نام شده اند.

بربنیاد این گزارش، از این میان، ۳۵۹ هزار و ۱۵۶ تن مرد، ۳۰۳ هزار و ۴۹۳ زن و ۱۹۹ هزار و ۵۳ کودک است.

روند ثبت نام افغان‌های بدون اسناد در پاکستان، در ماه اسد سال جاری خورشیدی آغاز شد و در پنج ماه حوت سال روان به پایان رسید.

این پروسه در ایالت‌های خیبرپشتونخواه، بلوچستان، پنجاب و سند در ۲۱ مرکز از سوی وزارت امور مهاجرین و مناطق مرزی پاکستان "سفران"، حکومت افغانستان و تحت نظارت برخی از ادارات دیگر انجام شده است.

اداره بین المللی مهاجرت "آی.او.اِم" برای این روند کمک‌های مالی و تخنیکی کرده است.

با تکمیل شدن این روند، برای افغان‌های مهاجر در پاکستان، کارت‌های موقت اقامت نیز داده خواهد شد که همزمان، مسأله حضور افغان‌ها بدون اسناد قانونی در پاکستان نیز به پایان می‌رسد.

قرار است که تا دو روز آینده روند توزیع کارت‌های موقت اقامت برای این افغان‌ها در پاکستان به پایان برسد.

در حال حاضر، حدود یک میلیون و سه صد هزار افغان با اسناد قانونی در پاکستان اقامت دارند.

بربنیاد معلومات کمیشنری عالی مهاجرین ملل متحد، همین اکنون نزدیک به دو میلیون و صد هزار افغان در پاکستان زندگی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG