لینک های دسترسی

Breaking News

عالمان دین در هرات خواهان آتش‌بس فوری و ختم خشونت‌ها شدند


ده‌ها تن از علمای دین، ‌استادان پوهنتون و زنان ولایت هرات با برگزاری همایشی تحت نام "توقعات و خواسته های مردم از هیات مذاکره کننده" خواهان آتش بس فوری و توقف خشونت ها در کشور شدند.

این افراد در یک همایش اعتراضی به حکومت افغانستان هشدار دادند که اگر به خواست های مردم برای رسیدن به صلح و امنیت توجه نشود، اعتراضات گسترده‌ای را راه اندازی خواهند کرد.

قطب الدین، یک تن از اشتراک کنندگان در این همایش با اشاره به طولانی شدن و پیچیدگی گفتگوهای صلح گفت:"جنگ نمی‌تواند خاتمه خوبی‌ها باشد،‌ جنگ بدی می‌اورد و پشتش ویرانی می‌اورد و ما امیدواریم این افراد بگونهٔ صحیح با یکدیگر بنشینند و مذاکره کنند تا به یک صلح پایدار برسیم."

سید اشرف سادات یک تن از فعالان مدنی هرات نیز گفت تا زمانیکه دیدگاه های مردم در پروسه صلح شریک ساخته نشود، آنچه از گفتگوهای صلح به دست می‌آید،‌ خواست جمعی مردم نه و تنها نظریات گروه های خاص سیاسی است.

آقای سادات به صدای امریکا گفت:"ما باید شهروند فعال داشته باشیم ،‌گروه های مختلف اجتماعی زیدخل باشند و کناره گیری نکنند بخاطراینکه ما در کنار صلح سیاسی به صلح اجتماعی نیز نیازمندیم و آنچه بعد از پروسه صلح سیاسی به آن نیازمندیم روند کاهش منازعه و باهم زندگی کردن است که امیدواریم با برگزاری گفتمان ها بتوانیم سر مخالفت‌ها را پایین بیاوریم و یک نگاه باورمندانه‌ای برای زندگی با همی پیدا کنیم.

نرگس، یک تن از اشتراک کنندگان در این همایش با انتقاد از افزایش خشونت‌ها بعد از آغاز گفتگوهای صلح در دوحه می‌گوید:" مردم از جنگ و خونریزی واقعا خسته شده اند و برایشان قابل تحمل نیست و هر روز شاهد جنگ و خونریزی به نام اسلام هستیم.‌این نشست دوحه واقعا برای چه است؟"

خلیل الله محمدی، یک تن از علمای ولایت هرات نیز به مقام های حکومتی هشدار داد که اگر همچنان طرف های گفتگو کننده صلح به خواست مردم افغانستان بی توجه باشند، علمای دین از طریق منابر و مساجد وارد عمل خواهند شد.

آقای محمدی با اشاره به نقش علما در جامعه افغانستان اضافه کرد:"از طریق منابر مردم حرف علما را می شنوند و اگر دولت و طالبان از موقفی که دارند پایین نیایند ، ‌علما یک راه حلی خواهند سنجید ،حالا هر کدام خواسته هایی داریم که اگر روی خواسته های خود پافشاری کنیم، صلحی بمیان نمی‌اید. باید برخی مطالبات را دولت و مطالباتی را هم طالبان از دست دهند تا ما شاهد صلح باشیم»

این همایش علما و شهروندان هرات در حالی برگزار میشود که شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان گفته است که در نشست مسکو هیات‌های افغانستان و طالبان در مورد تسریع روند مذاکرات، تقویت مذاکرات دوحه و کاهش خشونت ها تبادل نظر خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG