لینک های دسترسی

Breaking News

حمایت قاطع از پخش اوراق با محتویات حساس دینی معذرت خواست


جنرال جمس لندر، فرمانده عملیات‌های خاص نیروهای خارجی در افغانستان گفته است که چنین اشتباه قابل قبول نمی‌باشد

فرماندهی مشترک عملیات‌های خاص ماموریت حمایت قاطع در افغانستان، از پخش اوراق تبلیغاتی ضد گروه‌های تروریستی که دارای محتویات حساس دینی بوده، از مردم افغانستان معذرت خواسته است.

قوای امریکایی مستقر در پروان دو شنبه شب، اوراقی را از طریق هوا پرتاب کردند که محتویات آن اهانت به مقدسات دینی پنداشته می‌شود. اما به گفتۀ یک فرمانده ماموریت حمایت قاطع، آن محتویات ناآگاهانه درج اوراق تبلیغاتی شده است که بار دیگر تکرار نخواهد شد.

هدف نشر اوراق تبلیغاتی ترغیب شهروندان افغان بود تا با قوای امنیتی کشور شان همکاری کنند. این اوراق تبلیغاتی در بر گیرندۀ تصویر یک سگ بود که بیرق گروه طالبان بر بدن یک سگ ترسیم شده است. در بیرق گروه طالبان، کلمۀ طیبه نوشته شده است.

جنرال جمس لندر، فرمانده عملیات‌های خاص نیروهای خارجی در افغانستان در اعلامیه‌ای، از وقوع این حادثه، به گفتۀ خودش "صادقانه" معذرت خواسته و تأکید کرده است که آنها به دین اسلام و شرکای مسلمانان شان در سراسر جهان "احترام" قایل اند.

او گفته است "چنین اشتباه قابل قبول نمی‌باشد. من در حال بررسی روش‌های مان برای دریافت علت این حادثه هستم و مسؤولین این قضیه را مسؤول خواهم شمرد. علاوتاً، با در نظر داشت تغییرات مناسب، اطمینان می‌دهم که همچو اشتباهات دیگر تکرار نخواهند شد، ماموریت حمایت قاطع به آینده افغانستان متعهد بوده و من یک بار دیگر از وقوع این اشتباه پوزش می‌طلبم".

این بار اول نیست که نیروهای خارجی در پی انجام کاری از مردم افغانستان معذرت می‌خواهند؛ بلکه پیش از این نیز اقداماتی را انجام داده اند که منجر به معذرت خواهی این نیروها شده بود.

پخش این اوراق تبلیغاتی با واکنش حکومت محلی پروان مواجه شده است.

محمد عاصم عاصم، والی پروان روز گذشته در یک نشست خبری از آنچه بی‌توجهی نیروهای ائتلاف در چاپ اوراق تبلیغاتی خوانده است، انتقاد کرد.

والی پروان تأکید کرد که این موضوع را هیأت مشترک حقیقت‌یاب به گونۀ جدی بررسی می‌کند و نتایج آن با مردم شریک خواهد شد.

آقای عاصم، گفت که نیروهای ائتلاف به اشتباه شان در چاپ این اوراق پی برده و پذیرفته اند که در این راستا کوتاهی از جانب آنان صورت گرفته است.

به گفتۀ وی، قرار است که هیأت مشترک از مقام ولایت، شورای علما، شورای ولایتی، نهادهای امنیتی و نیروهای ائتلاف این قضیه را بررسی کنند و هر فردی که دراین راستا مرتکب کوتاهی شده باشد، مجازات خواهد شد.

این اوراق تبلیغاتی در مرکز پروان، ولسوالی‌های بگرام، جبل‌السراج، سیدخیل و بخش‌هایی از ولایت کاپیسا پخش شده است، برخی محتویات آن را مسلمانان اهانت به دین شان می‌دانند.

XS
SM
MD
LG