لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: احتمال برگشت جنرال دوستم زیاد است


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان گفت که در مورد برگشت جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری به کشور، صحبت‎ها جریان دارد و احتمال برگشت وی "زیاد" است.

رئیس جمهور غنی روز یکشنبه (۲۴ سرطان) در نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای امریکا گفت "موضوع جنرال دوستم تحت بررسی قرار دارد و احتمال برگشت وی به اندازه کافی، زیاد است".

آقای غنی افزود که موضوع جنرال دوستم، جنبه حقوقی دارد و در این مورد با لوی سارنوالی به گونۀ "واضح" صحبت شده است.

رئیس جمهور غنی، بیشتر از این جزئیات نداد؛ اما گفت که مسایل دیگر در این مورد، به زودی با رسانه‌ها خواهد شد.

احمد ایشچی والی پیشین جوزجان حدود دو سال پیش آقای دوستم را متهم کرد که وی را شکنجه کرده و حتا مورد آزار جنسی قرار داده است. پس از این قضیه آقای دوستم به ترکیه سفر کرد و تا کنون در آنجا به سر می برد.

این در حالی است که از دو هفته به این‌سو، شماری از باشندگان ولایت فاریاب در اعتراض به بازداشت نظام الدین قیصاری، فرمانده پولیس ولسوالی قیصار و از نزدیکان جنرال دوستم، دست به تظاهرات زده اند و در کنار رهایی آقای قیصاری، خواستار برگشت جنرال دوستم نیز شده اند.

همچنان هفته گذشته، محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان نیز برای دیدار با جنرال دوستم در رأس یک هیأت، به ترکیه سفر کرده بود.

عنایت الله بابر فرهمند، رئیس دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان به صدای امریکا گفت که پیشرفت‌هایی در مذاکرات روی برگشت جنرال دوستم، صورت گرفته و امیدواری برای به توافق رسیدن دو طرف وجود دارد.

واکنش‌ غنی به خواست احزاب سیاسی در مورد پروسه ثبت‌نام

رئیس جمهور غنی در مورد خواست شماری از احزاب سیاسی در مورد پروسه ثبت‌نام گفت که چنین تصامیمی را کمیسیون مستقل انتخابات، ستره محکمه و مردم افغانستان می‌گیرد.

رئیس جمهور غنی گفت که مردم افغانستان تصمیم گرفته اند و بیش از ۸.۶ میلیون تن در پروسه ثبت نام اشتراک کرده اند.

واکنش جدی غنی به خواست رهبران جهادی
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

محمد اشرف غنی گفت "احزاب سیاسی کیست که به نمایندگی از مردم صحبت می‌کنند، کی انتخاب شان کرده، چقدر رای گرفتند".

روز گذشته، شماری از احزاب سیاسی از حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات خواستند تا ثبت نام رای دهندگان را دوباره با استفاده از سیستم بایومتریک انجام دهند و فهرستی را که در چند ماه گذشته تهیه شده است، باطل اعلام کنند.

XS
SM
MD
LG