لینک های دسترسی

Breaking News

زوج لبنانی در بدل ۱۳۵ هزار دالر شهروندی جدید خریدند


عکس: آرشیف

یک تاجر لبنانی به خاطر مشکلات گرفتن ویزه با پاسپورت کشورش و ترس از دست دادن کارش در دوبی، حدود ۱۳۵ هزار دالر برای شهروندی کشور جدید برای خود و همسرش پرداخت.

جاد، تاجر ۴۳ ساله لبنانی که در دوبی زندگی می‌کند در عرض یک ماه پس از پرداخت این مبلغ دو پاسپورت کشور سینت کیتس و نیوس را در پست دریافت کرد.

پاسپورت لبنانی بر اساس گزارش "شاخص پاسپورت هنلی" یکی از کم اعتبارترین پاسپورت‌های جهان می‌باشد و گرفتن ویزه و تمدید آن به خاطر بحران شدید اقتصادی در این کشور، تقریباً ناممکن شده است.

اما پاسپورت سینت کیتس و نیوس، کشور واقع در جرایر کارایب، از اعتبار بلند جهانی برخوردار بوده و شهروندان آن می‌توانند بدون ویزه به ۱۵۰ کشور جهان از جمله کشورهای اروپایی سفر کنند.

براساس رده‌بندی "شاخص پاسپورت هنلی" پاسپورت سینت کیتس در ردهٔ ۲۵ جهان و پاسپورت لبنان در ردهٔ ۱۰۳ جهان قرار دارد. شاخص پاسپورت هنلی، بر اساس اعتبار سفر بدون ویزه، پاسپورت کشورهای جهان را رده بندی می‌کند.

جاد که پیش از این با مراحل طولانی اخذ ویزه برای سفرهای تجارتی خود با مشکلات مواجه بود می‌گوید: "سه سال پیش، تصور نمی کردم پاسپورت بخرم. اما اکنون به دلیل وضعیت لبنان ... سرانجام این کار را انجام دادیم. "

سینت کیتس و نیوس با جمعیتی کمتر از ۵۵ هزار نفر، یک سال پس از استقلال در سال ۱۹۸۳، فروش شهروندی را آغاز کرد. شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری به یک درآمد پررونقی برای این کشور تبدیل شده و افراد پولدار از کشورهای ناآرام مانند عراق، یمن و سوریه را جذب کرده است.

لبنانی‌های ثروتمند که عمدتاً در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس یا افریقا زندگی می‌کنند، اکنون از جمله کسانی می‌باشند که به دنبال پاسپورت‌هایی هستند که سفر با آنها آسانتر است.

اکثر کشورهای مشترک المنافع کارابین در ازای دریافت مبلغ هنگفت به افراد شهروندی می‌دهند. متقاضیان برای دریافت شهروندی و پاسپورت حتا نیاز به رفتن به این کشورها ندارند.

جاد می‌گوید که در نخستین سفر با پاسپورت جدید‌اش به پاریس، افسر کنترول پاسپورت به او گفت که " از کشور خوبی آمده اید" در حالیکه به گفتۀ این تاجر لبنانی وی "هرگز به آنجا" نرفته است.

سایر جزایر کارابین از جمله انتیگوا و باربودا، دومینیکا، گرنادا و سینت لوشا نیز شهروندی و پاسپورت می‌فروشند.

XS
SM
MD
LG