لینک های دسترسی

Breaking News

شرط عربستان برای احیای روابط با اسراییل


عربستان سعودی می‌گوید که روابط با اسراییل فقط در صورتی می‌تواند عادی شود که این کشور با فلسطینی‌ها صلح کند.

شهزاده ترکی الفیصل آل سعود، یکی از دپلومات‌های سعودی می‌گوید که کشورهای عرب باید در مقابل عادی سازی روابط شان با اسراییل، تقاضا‌های گزاف داشته باشند.

او به اسوشیتدپرس گفت: "اگر نظر مردم در مورد موقف سعودی در قبال فلسطین پرسیده شود، ۹۰ در صد جمعیت از موقف رسمی عربستان سعودی حمایت‌ خواهند کرد و آن این است که باید یک کشور فلسطینی که پایتخت آن شرق بیت المقدس باشد، ایجاد شود."

شهزادۀ سعودی گزارش‌هایی را رد کرد که گویا در رابطه به این موضوع میان پادشاه عربستان و ولیعهد او اختلاف وجود دارد.

سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان به تاریخ ششم ماه سپتمبر در یک مکالمهٔ تلیفونی با دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده یک بار دیگر تعهداش را به ابتکار صلح عرب تصریح کرد.

بر اساس این ابتکار، کشورهای عرب با اسرییل روابط شان را عادی خواهند ساخت و در مقابل آن در قلمروی که اسراییل آنرا در سال ۱۹۶۷ اشغال کرد، کشور فلسطینی ایجاد خواهد شد. این ابتکار در تناقض واضح با پلان صلح شرق میانه رییس جمهور ترمپ قرار دارد.

امارات متحدهٔ عرب و بحرین، دو کشور عربی اند که به تازگی روابط شان را با اسراییل عادی ساختند. با وجود تقاضا‌های فلسطینی‌ها، عربستان سعودی از انتقاد و محکوم کردن این تصامیم خودداری کرد.

عربستان سعودی به تاریخ ۱۰ سنبله برای نخستین بار به یک طیارهٔ اسراییل اجازه داد در حریم فضایی آن کشور پرواز کند.

شیخ عبدالرحمن السدیس، امام مسجد مکه در اوایل ماه جاری در خطبه نماز جمعه بر مذاکرات در مورد روابط بین المللی و مهربانی با غیر مسلمانان به ویژه یهودی‌ها صحبت کرد.

تحلیلگران می‌گویند از اتفاقات اخیر چنین بر می‌آید که عربستان سعودی آماده است با اسراییل روابط اش را عادی سازد.

XS
SM
MD
LG